Профспілка залізничників і транспортних будівельників України

Закон – гарантує, профспілка – контролює

У 2011-му захищено трудові права понад 27 тис. спілчан.
Роботодавцями всіх рівнів працівникам повернуто невиплачених або незаконно утриманих коштів на суму понад 21 млн грн.

Правовою інспекцією праці Ради профспілки протягом 2011 року перевірено 742 підприємства, установи й організації залізничного транспорту і транспортного будівництва. Було внесено 619 подань про усунення 4,5 тис. порушень трудових прав працівників. Захищено трудові права понад 27 тис. членів профспілки, у тому числі в 45 випадках – у порядку судового оскарження рішень адміністрації.

Кваліфіковану юридичну допомогу у громадських приймальнях профспілки при вирішенні проблемних питань отримали 7,8 тис. відвідувачів. Додатково розглянуто 551 особисте і колективне письмове звернення, більшість із них вирішено позитивно.

Все більшої масовості набувають “Дні трудового права”.  В 2011-му їх проведено 148 за участі 30 тис. працівників.

Президіями дорожніх, територіальних, об’єднаних комітетів, профкомами первинок за матеріалами правової інспекції праці розглянуто 256 питань.

Діяльність профспілки щодо захисту трудових прав та соціально-економічних інтересів систематично висвітлюється в профспілкових і галузевих виданнях: у 2011-му опубліковано 116 статей критичного і консультативного характеру.

Показовою була правова робота дорожніх і територіальних профорганізацій Південно-Західної, Донецької й Одеської залізниць, їхні починання стали додатковою мотивацією профспілкового членства.


Значну підтримку звільненим працівникам мостозагону № 33 ПАТ “Мостобуд” надав правовий інспектор праці Ради профспілки на Донецькій залізниці В.Чернятьєв, представляючи права 31 позивача у Горлівському районному суді. Рішенням суду всі позови задоволено, працівникам виплачено 226 тис. грн. заборгованої зарплати і морального відшкодування, деяких працівників за їх згодою поновлено на роботі за фахом в інших підрозділах ПАТ “Мостобуд”.

Принципову позицію виявив правовий інспектор праці Ради профспілки на Південно-Західній залізниці А.Кашперовецький: окремим відділковим лікарням регіону структурними підрозділами повернуто понад 600 тис. грн. заборгованості за проходження працівниками медичних оглядів, що дозволило призупинити безпідставну зміну штатних розписів, а відповідно, і зменшення посадових окладів медичним працівникам до 0,5 або 0,25 %.

Проте, як не прикро, на деяких підприємствах та у структурних підрозділах рівень порушень трудового законодавства, Галузевої угоди та колективних договорів залишається досить високим.

Так, тільки за недотримання норм Галузевої угоди та колдоговорів щодо надання матеріальної допомоги на оздоровлення, у зв’язку з виходом на пенсію, заохочень до ювілейних дат, доплат за вислугу років тощо на вимогу правової інспекції праці спілчанам виплачено більше ніж 1 млн грн.

Виявлено порушення і в частині оплати праці, зокрема, щодо оплати за надурочну роботу, час доїзду до постійного місця роботи та назад, роботу у вихідні, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, переведення на постійну нижчеоплачувану роботу, технічне навчання у вільний від роботи час, виплати преміальних членам профспілки повернуто понад 2,5 млн грн.

Деякі роботодавці продовжують ігнорувати чинне законодавство, що регулює питання охорони праці: доплату за важкі і шкідливі умови праці на підставі атестації робочих місць, забезпечення спецхарчуванням, оплату за період проходження медоглядів тощо. У результаті перевірок працівникам повернуто або донараховано близько 600 тис. грн.

На виконання подань правових інспекторів праці роботодавцями скасовано 275 наказів соціально-економічного спрямування. Як наслідок – більше ніж з 300 працівників знято безпідставно накладені дисциплінарні стягнення та повернуто утримані преміальні виплати.

Загалом за підсумками роботи правової інспекції праці Ради профспілки у минулому році працівникам повернуто 7,3 млн грн. На виконання прийнятих дорожніми і територіальними виборними органами профспілки рішень, за спільними матеріалами правової інспекції праці та фахівців з економічної роботи, організації праці і зарплати роботодавцями всіх рівнів спілчанам повернуто невиплачених або незаконно утриманих коштів на суму понад 21 млн грн.

Однак невтішним є той факт, що деякі вимоги профорганів і подання правової інспекції праці з тих чи інших причин роботодавцями не виконуються (на початок 2012 року невиконаним залишилось 51 подання, що становить 8,3 % загальної кількості). Тож за рішеннями виборних органів профспілки 19 матеріалів щодо грубих порушень трудового законодавства, Галузевої угоди та колдоговорів спрямовано на розгляд правоохоронних органів, ще низку – для відповідного реагування вищим керівним органам галузі.

У результаті рішучих дій до дисциплінарної відповідальності притягнуто 34 посадових осіб. За систематичне ігнорування трудового законодавства, внесення до офіційних документів з питань обліку робочого часу та оплати праці неправдивих відомостей правоохоронні органи ініціювали притягнення місцевими судами деяких посадових осіб до адміністративної та кримінальної відповідальності.

Відповідальною частиною роботи правової інспекції праці Ради профспілки є підготовка пропозицій до проектів законодавчих актів, що зачіпають трудові та соціально-економічні права членів профспілки. До профільних комітетів Верховної Ради, Кабміну, Спільного представницького органу профспілок спрямовано більше ніж 48 пропозицій до проектів 23 законодавчих актів. Ряд пропозицій враховано при їх прийнятті Верховною Радою України.

Микола БЄЛЬЧЕНКО, правовий інспектор праці Ради профспілки
 
 

Наші інформаційні ресурси

Вісник профспілки
 
YouTube канал профспілки
 
Приєднуйтесь до нас у Facebook

Сторінки профорганізацій

 Email_1.png
E-mail:

Ця адреса електронної пошти приховується від різних спамерських та пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати java-script.  - З ТЕХНІЧНИХ ПРИЧИН ТИМЧАСОВО НЕ ПРАЦЮЄ!
(загальний відділ – приймальня)

    Ця адреса електронної пошти приховується від різних спамерських та пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати java-script.  - ДЛЯ ОФІЦІЙНОГО ЛИСТУВАННЯ 
(відділ інформації)

Адреса:
03049 м. Київ, Повітрофлотський пр-т, 15а 

Зворотній зв'язок


   Форум профспілки  
 
 

Опитування

Який розділ вас цікавить?

ЛічильникГоловна Контакти Пошук

Фотогалерея


Розширене засідання професійної секції працівників вагонного господарства (15.07.2020)

Електронний профспілковий квиток

 

VISA_profkvytok.jpg

 

banner_vuso.jpg 

ФПТУ

FPTU_2.jpg
Zalp.org.ua  :Головна >> Напрямки діяльності >> Правова робота >> Правовий захист >> Закон – гарантує, профспілка – контролює
Контакти:
03049 м. Київ, Повітрофлотський пр-т, 15 А
тел/факс(044) 465-00-79