Профспілка залізничників і транспортних будівельників України

VIII З’їзд Профспілки залізничників і транспортних будівельників України відбувся 14 грудня 2021 року в Києві у приміщенні ФПУ. 7 млн повернуто спілчанам незаконно не виплачених коштів за результатами правозахисної роботи профорганів усіх рівнів у 1 півріччі 2021-го, захищено трудові права 6 тис. працівників. 17 лютого 2021 року відбулася багатосотенна акція протесту профспілки біля Кабміну. Нарешті владні структури дослухалися до вимог профспілки – у Держбюджеті на 2021 рік вперше передбачено державні кошти на розвиток «Укрзалізниці».

   

banner_zalp_111.gif

 

 

Новини

Про наслідки для працівника у разі призупинення дії трудового договору (частина І)

| Print |
14:05:2022 г.
Профспілкою раніше вже опубліковано кілька матеріалів стосовно особливостей трудових відносин під час війни. Один із них якраз стосувався призупинення дії трудового договору на період воєнного стану 

Зазначалося, що в разі призупинення дії трудового договору трудові відносини не припиняються. Однак працівник повинен бути готовим до застосування в такому випадку певних обмежень. 
Час призупинення дії трудового договору не враховують до стажу для надання щорічної основної відпустки. Це випливає з положень ст. 9 Закону України «Про відпустки». В ній визначено періоди, які зараховуються до відпускного стажу. Серед них, зокрема, час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігали місце роботи/посаду та:
 
- зберігали зарплату повністю або частково, зокрема час оплаченого вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням або переведенням на іншу роботу;
 
- виплачували допомогу з державного соціального страхування, за винятком частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
 
Дійсно, під час призупинення дії трудового договору працівник фактично не працює і жодних виплат не отримує.
 
На жаль, за чинним законодавством період призупинення трудового договору не можна зарахувати до стажу роботи для надання щорічної основної відпустки.
 
Також протягом строку призупинення дії трудового договору працівникові не можна надавати оплачувані та неоплачувані відпустки.
 
Період призупинення дії трудового договору не зараховується до страхового (пенсійного) стажу, адже в цей період не сплачується єдиний соціальний внесок. 
 
Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладено на державу, що здійснює військову агресію проти України. До цього переліку належить і єдиний соціальний внесок.
 
Тобто, ситуація може змінитись і період призупинення дії трудового договору буде зараховано до страхового стажу після відшкодування країною-агресором зафіксованого роботодавцями ЄСВ. 
 
Призупинення дії трудового договору впливає і на розрахунок середнього заробітку
 
Для розрахунку суми заробітної плати за період відпустки або її компенсації використовується розрахунковий період 12 місяців. Згідно з приписом абз. 6 п. 2 Порядку № 100 час, протягом якого працівник згідно з чинним законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.
 
Час призупинення трудового договору якраз і є законною нероботою, за час якої заробіток не зберігається. Заробіток фіксують на майбутнє, але назвати його збереженим не можна. 
 
Отже, час призупинення трудового договору виключається з 12-місячного розрахункового періоду.
 
У всіх інших випадках середня заробітна плата обчислюється відповідно до виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата. У цьому випадку заробітну плату за відпрацьований час ділимо на кількість відпрацьованих робочих днів у розрахунковому періоді. Період призупинення дії трудового договору не є відпрацьованим. Отже, при розрахунку середньоденної зарплати за цей період ми його не враховуємо.
 
Інша ситуація з лікарняними та декретними. Період призупинення дії трудового договору залишається в розрахунку середньої заробітної плати, так як в п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266. У ньому зазначено, що у розрахунковому періоді не враховують календарні дні, не відпрацьовані з поважних причин. 
 
Перелік таких причин вичерпний:
 
- тимчасова непрацездатність;
- відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
- відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком;
- відпустка без збереження зарплати.
 
Призупинення трудового договору тут не зазначено. Тому час призупинення не виключаємо при визначенні суми лікарняних та декретних виплат.
 
Можливо, якщо у майбутньому будуть внесені зміни до законодавства, ситуація зміниться, але зараз маємо те, що маємо.

 
 

Наші інформаційні ресурси

Вісник профспілки
 
YouTube канал профспілки
 
Приєднуйтесь до нас у Facebook

Сторінки профорганізацій

 Email_1.png
E-mail:

This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it  - З ТЕХНІЧНИХ ПРИЧИН ТИМЧАСОВО НЕ ПРАЦЮЄ!
(загальний відділ – приймальня)

    This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it  - ДЛЯ ОФІЦІЙНОГО ЛИСТУВАННЯ 
(відділ інформації)

Адреса:
03049 м. Київ, Повітрофлотський пр-т, 15а 

Зворотній зв'язок


   Форум профспілки  
 
 

Опитування

Який розділ вас цікавить?

ЛічильникГоловна Контакти Пошук

Фотогалерея


Розширене засідання професійної секції працівників вагонного господарства (15.07.2020)

Електронний профспілковий квиток

 

VISA_profkvytok.jpg

 

banner_vuso.jpg 

ФПТУ

FPTU_2.jpg
Zalp.org.ua  : 
Контакти:
03049 м. Київ, Повітрофлотський пр-т, 15 А
тел/факс(044) 465-00-79