Профспілка залізничників і транспортних будівельників України

VIII З’їзд Профспілки залізничників і транспортних будівельників України відбувся 14 грудня 2021 року в Києві у приміщенні ФПУ. 7 млн повернуто спілчанам незаконно не виплачених коштів за результатами правозахисної роботи профорганів усіх рівнів у 1 півріччі 2021-го, захищено трудові права 6 тис. працівників. 17 лютого 2021 року відбулася багатосотенна акція протесту профспілки біля Кабміну. Нарешті владні структури дослухалися до вимог профспілки – у Держбюджеті на 2021 рік вперше передбачено державні кошти на розвиток «Укрзалізниці».

   

banner_zalp_111.gif

 

 

Новини

Запитуєте - відповідаємо: про відпустки під час воєнного стану

| Print |
21:06:2022 г.
Останнім часом від наших членів профспілки все частіше надходять запитання, пов’язані з можливістю скористатися правом на відпустку під час воєнного стану. Тому ми вирішили підготувати підбірку найпопулярніших з них. 
 
Відразу зауважимо, що з набранням чинності 22 березня 2022 р. Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX від 15.03.2022 р. у період дії воєнного стану змінено порядок надання відпусток.
 
Так, щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні. Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану.
 
Працівникам, залученим до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» роботодавець може відмовити у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, в також відпустки для догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку).
 
Ця норма дозволяє роботодавцю відмовити в наданні щорічної відпустки як повної тривалості, так і часткової. Право на надання відпустки повної тривалості не втрачається.
 
Щодо відпустки без збереження заробітної плати, то у мирний час її тривалість становить 15 календарних днів, у воєнний – термін її не обмежують. Отримати таку відпустку працівник може за власним бажанням або за угодою з роботодавцем.
 
Чи може роботодавець відправляти працівника у відпустку без збереження заробітної плати?
 
Трудовим законодавством не передбачено надання відпусток без збереження заробітної плати з ініціативи роботодавця. Роботодавець не має права відправляти у відпустку без збереження заробітної плати або примушувати працівника брати таку відпустку ні у мирний час, ні під час воєнного стану. 
 
Чи може роботодавець відмовити працівнику у наданні відпустки без збереження заробітної плати?
 
Відпустка без збереження заробітної плати надається за згодою сторін трудового договору за сімейними обставинами та з інших причин. Тобто, за відсутності згоди роботодавця таке можливе. Водночас відпустка без збереження зарплати за бажанням працівника надається в обов'язковому порядку певним категоріям працівників, а саме: одиноким батькам, що виховують дитину віком до 15 років, учасникам війни, пенсіонерам та іншим категоріям згідно зі ст. 25 Закону України «Про відпустки».
 
Чи має право працівник на відпустку за особливий характер праці після тривалої відпустки за власний рахунок?
 
Так, має, але тривалістю пропорційно відпрацьованому часу у відповідному робочому році, за який надається додаткова щорічна відпустка. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про відпустки» до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки, зараховуються:
 
1) час фактичної роботи із шкідливими, важкими умовами або з особливим характером праці, якщо працівник зайнятий у цих умовах не менше половини тривалості робочого дня;
 
2) час щорічних основної та додаткових відпусток за роботу із шкідливими, важкими умовами і за особливий характер праці;
 
3) час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу.
 
Отже, період відпустки без збереження заробітної плати не дає права на щорічну відпустку за особливий характер праці. Тому при наданні такої відпустки за робочий рік, її тривалість визначається пропорційно часу фактичної роботи у відповідних умовах (із виключенням періодів відпусток без збереження заробітної плати).
 
Чи враховується час призупинення дії трудового договору до стажу для надання щорічної основної відпустки?
 
Ні, час призупинення дії трудового договору не враховують до стажу для надання щорічної основної відпустки. Це випливає з положень ст. 9 Закону України «Про відпустки».
 
В ній визначено періоди, які зараховуються до відпускного стажу.
 
Серед них, зокрема, час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігали місце роботи/посаду та:
 
- зберігали зарплату повністю або частково, зокрема час оплаченого вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням або переведенням на іншу роботу;
 
- виплачували допомогу з державного соціального страхування, за винятком частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
 
Дійсно, під час призупинення дії трудового договору працівник фактично не працює і жодних виплат не отримує.
 
На жаль, за чинним законодавством період призупинення трудового договору не можна зарахувати до стажу роботи для надання щорічної основної відпустки.
 
Також протягом строку призупинення дії трудового договору працівникові не можна надавати оплачувані та неоплачувані відпустки.
 
ДЖЕРЕЛА:
Коментар Мінекономіки від 23.03.2022 до Закону України № 2136-ІХ
https://buhgalter911.com/news/news-1065743.html
Last Updated ( 22:06:2022 г. )
 
 

Наші інформаційні ресурси

Вісник профспілки
 
YouTube канал профспілки
 
Приєднуйтесь до нас у Facebook

Сторінки профорганізацій

 Email_1.png
E-mail:

This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it  - З ТЕХНІЧНИХ ПРИЧИН ТИМЧАСОВО НЕ ПРАЦЮЄ!
(загальний відділ – приймальня)

    This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it  - ДЛЯ ОФІЦІЙНОГО ЛИСТУВАННЯ 
(відділ інформації)

Адреса:
03049 м. Київ, Повітрофлотський пр-т, 15а 

Зворотній зв'язок


   Форум профспілки  
 
 

Опитування

Який розділ вас цікавить?

ЛічильникГоловна Контакти Пошук

Фотогалерея


Розширене засідання професійної секції працівників вагонного господарства (15.07.2020)

Електронний профспілковий квиток

 

VISA_profkvytok.jpg

 

banner_vuso.jpg 

ФПТУ

FPTU_2.jpg
Zalp.org.ua  : 
Контакти:
03049 м. Київ, Повітрофлотський пр-т, 15 А
тел/факс(044) 465-00-79