«Попри все робота дорожньої профорганізації продовжується і підтримувати спілчан – наше завдання», – наголосив під час звітної конференції голова Лиманської дорожньої профорганізації Леонід Бессарабов.

Цьогоріч, 12 вересня, на конференції Лиманської дорожньої профорганізації заслухано і обговорено звіт дорожнього комітету профспілки про роботу з 9 вересня 2021 р. по 11 вересня 2024 р. У профспілковому заході взяв участь Голова профспілки Олексій Семерунь, який поінформував присутніх про основні напрями роботи і спільні дії на захисті трудових прав спілчан, зокрема щодо матеріальної допомоги на оздоровлення. Від регіональної філії «Донецька залізниця» був присутній головний інженер Дмитро Борисенко, який відповів на запитання делегатів та розповів про нелегку ситуацію, яка склалася на підприємствах цього регіону.

Високо відзначили роботу колег запрошені учасники заходу – голова дорожньої профорганізації Придніпровської залізниці Андрій Лейко та його заступниця Руслана Цап.

Якщо говорити про схід України, то за ці роки активні бойові дії розповсюдились на всю територію Донецької та Луганської областей. Луганська область майже вся опинилась під окупацією. Донецька – частково, проте, якщо говорити про Попаснянський територіальний комітет, то підприємства, де працювали залізничники – члени профспілки, залишились на окупованій території, а підприємства, охоплені членством Покровського територіального комітету профспілки і Лиманського дорпрофсожу, – частково. Сьогодні підприємства Покровського району через інтенсивні обстріли продовжують евакуацію. Також надзвичайно важко стало працювати структурним підрозділам Укрзалізниці в Слов’янському і Краматорському районах.

За звітний період на засіданнях дорожнього комітету профспілки та його президії розглянуто понад 1500 питань. На спільних засіданнях з представниками регіональної філії «Донецька залізниця» підбито підсумки виконання колективного договору та підписано його пролонгацію.

Відповідно до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ в односторонньому порядку правлінням АТ «Укрзалізниця» призупинено дію окремих пунктів колдоговорів. Ці питання неодноразово розглядалися на президії, відповідні рішення направлено керівництву регіональної філії.  Загалом за звітній період внесено 12 доповнень до чинного колективного договору.

Здійснювався постійний контроль за станом оплати праці працівників, як у розрізі структурних підрозділів регіональної філії, так і серед філій Укрзалізниці. Своєчасно розглядались усі звернення трудових колективів, заяви працівників з питань оплати, нормування та стимулювання праці та вживалися заходи щодо усунення порушень з боку адміністрації.

В умовах дії правового режиму воєнного стану  головному правовому інспектору  праці Ради профспілки в Лиманській дорожній профорганізації довелося змінити формат правозахисної роботи – працювати дистанційно та  не проводити перевірки з виїздом на підприємства. Водночас протягом звітного періоду розглянуто усі письмові звернення спілчан у строки, передбачені законодавством. У телефонному режимі проконсультовано з правових питань 542 члена профспілки. Повернуто незаконно утриманих чи недоплачених коштів на суму 330,1 тис. грн. Захищено трудові права та соціально-економічні інтереси 210 членів профспілки. 

На особистому прийомі (або онлайн) головами первинних профспілкових організацій проконсультовано 3459 членів профспілки.

Загальна сума виплаченої матеріальної допомоги у разі нещасних випадків на виробництві за звітний період становила 157 550 грн.

Технічною інспекцією праці Ради профспілки у Лиманській дорожній профорганізації проведено 25 перевірок у структурних підрозділах регіональної філії «Донецька залізниця», виявлено 222 порушення вимог нормативних актів з питань охорони праці. Заборонялася робота 17 одиниць машин, механізмів, устаткування, обладнання. Направлено відповідні подання щодо усунення порушень.

Протягом звітного періоду залишалось на контролі питання проведення атестації робочих місць зі шкідливими і важкими умовами праці. Здійснювався постійний контроль за своєчасним забезпеченням працівників спецодягом та спецвзуттям, а також контроль за виконанням заходів з поліпшення стану санітарно-побутових і виробничих приміщень.

Крім ліквідованих та знятих з обліку первинних профорганізацій в умовах воєнного стану, частина первинних профспілкових організацій залишилась на тимчасово окупованих територіях. З деякими головами первинних профорганізацій з початку воєнних дій немає зв’язку, як і з їхніми членами профкомів. Первинки деокупованого Лиманського вузла також повноцінно не працюють. Частину підприємств релоковано до більш безпечних міст, інші працівники працюють віддалено. Таким чином, інформація про роботу деяких первинних профспілкових організацій відсутня. Відповідно це дуже вплинуло на звітну кампанію.

З березня 2022 р. Лиманською дорожньою профорганізацією активно проводиться гуманітарна робота на всіх рівнях.  

 Завдяки коштам на подолання наслідків воєнних дій, спричинених військовою агресією, облаштовано будинки відпочинку локомотивних депо, які стали тимчасовим прихистком для залізничників з Лиману, Попасної, Бахмута, Маріуполя. В користування придбано  необхідні речі, побутову техніку, засоби гігієни, продукти харчування на інше. На ці ціли  витрачено – 2 млн 500 тис. грн,  пральні порошки, побутову хімію,  гігієнічні та дезінфікуючі засоби – 200 тис. грн.  Також  надано матеріальну допомогу на загальну суму 7 млн 311 тис. грн (випадки лікування поранених, захворювань, на поховання та інші).

Голови первинок Слов’янського вузла один раз на місяць протягом 14 місяців забезпечували продуктовими наборами членів профспілки та пенсіонерів Слов’янського, Покровського, Костянтинівського вузлів. Загальна кількість таких наборів – понад 15 тис. 

Завдяки міжнародним партнерам та Раді профспілки протягом 2023–2024 рр. 2250 спілчан з деокупованих та прифронтових територій отримували допомогу у вигляді продуктових наборів.

Багато залізничників – членів профспілки стали на захист країни і приєдналися до лав ЗСУ. Дорожня профорганізація допомагає їм у придбанні тактичного обладнання, військового обмундирування та покритті інших потреб. Загальна сума допомоги становила – 805 тис. грн, з яких матеріальна допомога на лікування поранених – 444 тис. грн.

З 14 грудня 2023 р. за адресною матеріальною допомогою на медичне обслуговування непрацюючих пенсіонерів залізничників звернулося 67 осіб. Усі звернення розглянуто на засіданнях президії Лиманської дорожньої профспілкової організації, пенсіонерам надано матеріальну допомога на загальну суму –  775 тис. грн (за інформацією станом на сьогодні).

Заслухавши звіт дорожнього комітету профспілки, відзначено відмінну роботу дорожньої профорганізації у таких важких умовах. Голови первинок дякували за допомогу і згадували кожен свою тяжку історію війни, історію порятунку, підтримки і безсумнівної віри у Перемогу.