Упродовж 26-27 вересня на Ужгородській дирекції залізничних перевезень відбувся виїзний День Ради профспілки за участю Голови профспілки залізничників і транспортних будівельників України Вадима Ткачова, його першого заступника Михайла Сінчака та фахівців апарату Ради профспілки. Керівництво та працівники апарату Ради профспілки побували в трудових колективах Ужгородської дирекції, поспілкувалися з профактивом та спілчанами у підрозділах, а також провели конференцію читачів газети “Вісник профспілки”. На заходах були присутні голова дорпрофсожу Львівської залізниці Андрій Сенишин та голова Ужгородської територіальної профспілкової організації Ярослав Афтанас.

Першого дня працівники апарату Ради профспілки вивчили практику роботи профспілкових комітетів структурних підрозділів Ужгородської дирекції залізничних перевезень, надали їм практичну допомогу, а наступного – зустрілися з профспілковим активом Ужгородського теркому, щоб поділитись своїми враженнями від побаченого і почутого.

Читацька конференція

Конференція читачів газети “Вісник профспілки” у вагонному депо Ужгород відбулася за участю першого заступника голови Ради профспілки Михайла Сінчака, завідувача відділу інформації Ради профспілки, головного редактора газети “Вісник профспілки” Ольги Артем’євої та заступника голови Ужгородського теркому Юрія Косюка.
Перший заступник голови Ради профспілки Михайло Сінчак акцентував увагу на важливих питаннях, які найбільше хвилюють членів профспілки, це – заробітна плата і збереження робочих місць під час реформування залізничної галузі.
– На переговорах із керівництвом Укрзалізниці досягнуто згоди: робочі місця скорочувати недопустимо, – зазначив Михайло Сінчак. – Щорічно в Укрзалізниці на заслужений відпочинок виходить близько 15 тисяч працівників, тож все відбуватиметься за рахунок природної плинності кадрів, проводитиметься перепрофілювання працівників, будуть відкриті нові структури. Масових скорочень працівників не повинно бути. Укрзалізниця і профспілка тримають це питання на контролі. Що стосується подальшої праці і структури підприємств Укрзалізниці в рамках реформування залізничного транспорту, то все змінюється в процесі роботи. Зараз вивчається досвід Росії. Як заявив генеральний директор Укрзалізниці, ми проводимо реформування вперше, а тому не застраховані від помилок, які будемо виправляти. Під час реформування залізничного транспорту, при якому планується розділення експлуатаційних і ремонтних структур, для профспілкових організацій виникає проблема – ліквідується ставка звільненого голови профкому. Загалом, що стосується  реформування, структура профспілки будується відповідно до господарської структури.
Що стосується недержавного пенсійного страхування, то, за словами Михайла Сінчака, 300 тисяч російських залізничників вже отримують пенсію з недержавного пенсійного фонду, розмір якої такий же, як і з державного.
– Недержавний пенсійний фонд у нас є, але, на жаль, грошима він поки що не наповнюється. Для цього потрібно закласти у фінансовий план набагато більше коштів, ніж це передбачено сьогодні, – зазначив Михайло Сінчак.
Головний редактор “Вісника профспілки” Ольга Артем’єва відзначила позитивне рішення профкому вагонного депо Ужгород – передплатити газету спілчанам додому, адже у складі депо є сім пунктів технічного огляду, три перестановочні пункти, які розташовані далеко одне від одного і потрібно чимало часу, щоб доставити газету на робочі місця.
Як повідомив на конференції голова профкому депо Олександр Тромпак, передплатну кампанію на “Вісник профспілки” на 2013 рік проведено вже на 80 відсотків, ця робота проводиться організовано, активно та за підтримки профактивістів. Заступник начальника депо з експлуатації Олександр Максимчук подякував редактору газети “Вісник проф­спілки” Ользі Артем’євій за актуальні матеріали профспілкового життя, що публікуються на сторінках газети, а також навів приклад реальної допомоги, коли надрукована стаття з досвіду роботи головного правового інспектора праці Ради профспілки на Донецькій залізниці сприяла вирішенню проб­лемного питання.

Зауваження та пропозиції

У другий день заходу працівники апарату Ради профспілки зустрілися із профспілковим активом Ужгородської територіальної профспілкової організації, аби підсумувати свою роботу у деяких профспілкових первинних організаціях Закарпаття. На правах господаря заходу, що відбувався в актовому залі Ужгородської дирекції, голова Ужгородського теркому Ярослав Афтанас запросив працівників апарату висловити свою думку про роботу у профспілкових організаціях на крупних підприємствах Ужгородського вузла. Загалом висновки фахівців Ради профспілки щодо роботи у профспілкових організаціях підприємств були позитивними, хоча прозвучали й зауваження.
Завідувач відділу організаційної і кадрової роботи Ради профспілки Олександр Гнатюк відзначив хорошу роботу, яку проводить Ужгородський терком у питанні ведення документації після кожного засідання президії, територіального комітету, конференції трудового колективу. Взяти приклад із колег з теркому Олександр Гнатюк порадив і деяким первинним профспілковим організаціям вузла. Він також звернув увагу присутніх на систему інформування членів проф­спілки, адже від того, наскільки повною інформацією володіють спілчани, залежить успіх роботи профспілкової організації.
Правовий інспектор праці Ради профспілки Микола Бєльченко, проаналізувавши роботу, загалом дав добру оцінку роботі профкому Ужгородської пасажирської вагонної дільниці. Однак зазначив, що потрібно допрацювати у питанні доплати за понаднормові години.
Завідувач відділу економічної роботи, організації праці і зарплати Ради профспілки Світлана Анісімова поцікавилася, як використовують нормативні документи з економічного захисту працівників загалом, і в Ужгородській дистанції колії зокрема. Світлана Вікторівна відзначила, що доплата за добирання працівника на місце роботи, якщо це відбувається поза графіком, проводиться завдяки вимогам профспілки, а сума добових тепер для залізничників становить 60 гривень, хоча у державі – 30 гривень:
– Що стосується колективного договору, то радимо звернути увагу на доплати і надбавки, – зазначила Світлана Анісімова.
– Оскільки в колективному договорі встановлена доплата до 100%, то у колективних договорах первинних профспілкових організаціях повинні бути встановлені нижні граничні межі доплати, а також звернути увагу на те, що у працівників повинні бути затверджені графіки роботи на весь встановлений обліковий період (місяць або квартал).
Завідувач відділу охорони праці – головний технічний інспектор праці Ради профспілки Володимир Дорошенко ознайомився із колективним договором локомотивного депо Мукачево.
– Доплати працівникам проводяться, та в розділ “Охорона праці” не внесено вимоги про атестацію робочих місць, медичних оглядів, прання та хімчистки спец­одягу, – відзначив Володимир Дорошенко. – Двом слюсарям не надавалась додаткова відпустка за шкідливі умови праці із 2008 року, їм за невикористані відпустки належить грошова компенсація у розмірі 2683 грн та 2779 грн. До слова, вже підписаний наказ начальника депо про виплату компенсації. На жаль, працівники не знають, які додаткові відпустки їм належать, за що вони одержують доплати. У структурних підрозділах Мукачевого профспілковому активу варто працювати активніше.
Володимир Дорошенко нагадав, що із 2009 року Рада проф­спілки застрахувала всіх працівників, але, на жаль, на нашій залізниці є порушення, пов’язані із несвоєчасним поданням документів потерпілих від виробничих травм для здійснення страхових виплат. Коли залізничник після лікарняного виходить на роботу, необхідно направити документи у дорожній комітет профспілки, який надішле їх Раді профспілки.
Завідувач відділу соціально-трудових відносин та побутової роботи Олександр Мушенок ознайомився із реалізацією норм Галузевої угоди та колективних договорів у Мукачівській дистанції колії та на станції Мукачево.
– Щодо виконання колдоговору, то оскільки спілчани часто звертаються до голови профкому у різних питаннях, попросив би у Мукачівській дистанції колії звернути увагу на те, що всі доповнення, додатки, які постійно вносяться, повинні бути в одному колективному договорі. Також зверніть увагу на терміни користування форменим одягом, строки його заміни і за чий рахунок він придбаний. Загалом враження від роботи профорганізацій у цих підрозділах позитивні, було цікаво спілкуватися з молодими людьми.
 

Основне завдання – захист спілчан

Підсумовуючи зустрічі у трудових колективах Ужгородського вузла, перший заступник голови Ради профспілки Михайло Сінчак звернув увагу присутніх на найважливіші питання: облік робочого часу і оплата праці, недоукомплектування штату працівників підприємств тощо. Він розповів і про Стандарт інформаційної діяльності профспілки, який нещодавно ухвалила президія Ради профспілки, ключовим напрямком якого є активна робота профспілкового лідера зі спілчанами: щомісячні зустрічі, інформування про свою роботу і результати роботи вищих профспілкових органів тощо.
– На жаль, профкоми переважно не мають інтернету і тому не мають доступу до нормативної бази, яка є на нашому профспілковому та інших сайтах, – зауважив Михайло Сінчак. – Ми повинні працювати відповідно до вимог часу, тому профспілкові комітети повинні бути забезпечені комп’ютерною технікою та інтернетом. Зараз працюємо над тим, щоб можна було проводити аудіо- і відеоконференції. Плануємо, наприклад, за підсумками огляду-конкурсу на кращу профспілкову організацію із роботи з молоддю подарувати переможцям відеокамери для організації відеозв’язку з іншими профспілковими організаціями. Добрий приклад подав дорпроф­сож Придніпровської залізниці,  забезпечивши комп’ютерами усіх звільнених голів профорганізацій. Ми надаємо матеріальну допомогу спілчанам, допомагаємо у придбанні путівок, але це – не основне завдання профспілкових організацій. Наше головне завдання – захист інтересів проф­спілчан. Цей рік за рішенням Ради профспілки оголошено роком молоді в профспілці, тому всі заходи слід планувати так, щоб в цьому напрямку велася активна робота. Нещодавно в Коломиї відбувся Форум молоді, на президії Ради профспілки на початку жовтня ми розглянемо питання про забезпечення трудових гарантій молодим працівникам, у листопаді на засіданні Ради профспілки – про соціальні, економічні та організаційні передумови для життєвого самовизначення і самореалізації  профспілкової молоді, а у грудні підведемо підсумки огляду-конкурсу на найкращу профорганізацію із роботи з молоддю.
Михайло Григорович розповів про ініціативи, які впроваджує у життя Рада профспілки. Новий соціальний проект профспілки – це дисконтна програма, яка дає знижки від 5 до 50% при придбанні товарів чи послуг у різних торговельних та інших закладах і діятиме на теренах усієї України. У майбутньому дисконтна програма буде додана до профспілкового квитка. Такого проекту не має жодна профспілка України. Для активізації процесу із впровадження дисконтної програми уже провели тренінги в Харкові, Одесі, Дніпропетровську, на черзі Донецьк і Львів. Докладнішу інформацію про цей проект можна дізнатися на профспілковому сайті.
Голова Ради профспілки Вадим Ткачов від імені Ради профспілки подякував головам профорганізацій за їхню роботу, адже більшість із них профспілковою роботою займаються у вільний від основної роботи час. Вадим Мар’янович розповів, що, крім досягнення згоди із керівництвом Укрзалізниці про підвищення заробітної плати з 1 жовтня на 5%, крім впровадженої проф­спілкою програми страхування працюючих спілчан від нещасних випадків на виробництві, зараз ведуться переговори із німецькою страховою компанією про програму страхування осіб, які померли на робочому місці.
Турбує профспілку питання реформування залізничного транспорту, але, як зазначив Вадим Ткачов, треба спрямувати свою роботу на збереження пільг, передбачених Галузевою угодою та колективними договорами.
– З нашої ініціативи з керівництвом Укрзалізниці погоджено продовження колективного договору на 2013 рік, це означає, що ми можемо спокійно працювати в наступному році, – зазначив Вадим Мар’янович. – І на новому етапі хотілося б не лише зберегти усі наші пільги, але й примножити їх. Ми у свою чергу повинні подбати про максимальне пристосування структури профспілкових органів до змін у виробництві. Ми повинні збудувати таку структуру, щоб обов’язково були збережені територіальні та дорожні профоргани із максимальними повноваженнями, щоб на місці можна було стежити, як виконується трудове законодавство, дотримуються права спілчан тощо.
Голова дорпрофсожу Львівської залізниці Андрій Сенишин звернув увагу на актуальні питання, які хвилюють профспілкові органи на нашій залізниці:
– 11 жовтня ми проведемо пленум із питань підготовки до осінньо-зимового періоду. Профспілковим комітетам необхідно проаналізувати скільки працівників побували у відпустках, скільки ще не відпочивали, знаємо, що є залізничники, які мають по п’ять невикористаних відпусток. Кожен залізничник повинен своєчасно відпочивати – це одна з умов міцного здоров’я.  Цього року приблизно 500 осіб прийняті на роботу із залізничних навчальних закладів, виявилося, що вони не стоять на профспілковому обліку. Вже маємо два складних випадки з молодими людьми, які не є членами Лікарняної каси. Вартість проведених їм операцій сягає 5-10 тисяч гривень, батьки просять компенсувати, а ми нічим у цьому випадку не можемо допомогти, бо молоді люди не є членами Лікарняної каси. Потрібно більше інформувати молодь про Лікарняну касу та про допомогу, яку вона надає.
Голова Ужгородського територіального комітету профспілки Ярослав Афтанас подякував керівництву та працівникам апарату Ради профспілки за зауваження і поради, а також висловив побажання, щоб Рада профспілки приїжджала на Закарпаття частіше. Як зазначив Ярослав Дмитрович, уже невдовзі буде проведено розширене засідання теркому профспілки, семінар-навчання профактиву, щоб організувати виконання всіх висловлених зауважень.

Оксана ПОДОЛЬСЬКА, журналіст
Газета «Львівський залізничник», № 38 (7995) від 5 жовтня 2012 р.