ПРОЗОРА СТАТИСТИКА
У 2014-му до «Лікарняної каси» надійшло 25,2 млн грн. членських внесків. Витрачено 24,6 млн грн., у т. ч. 19,8 млн грн. переказано медзакладам за 15849 випадків госпіталізації, 1,8 млн грн. – аптекам за медикаменти, 3,8 млн грн. – на закупівлю медобладнання.

Членами «Лікарняної каси» зараз є понад 50 тис. осіб, 91 % із них –залізничники та понад 6 тис. – працівники медичних закладів, Львівського локомотиворемонтного і Стрийського вагоноремонтного заводів, члени родин.
Правління «Лікарняної каси» йде назустріч людям, які потребують дороговартісного лікування, а також постійно працює над удосконаленням роботи організації. У 2014 році витрати на лікування в небазових медичних закладах зросли з 2,9 млн грн. до 4,8 млн грн. Крім вказаних витрат, «Лікарняна каса» оплатила проведення літотрипсії, мамографії та лабораторні дослідження на суму 230 тис. грн.

Загалом витрати на лікування у 2014 році зросли на 17,8 % у порівнянні з 2013 роком і на 49,3 % – порівняно з показниками 2012-го.

Удвічі зросли витрати на лікування онкозахворювань, у тому числі на хіміотерапію, яка не завжди потребує стаціонарного лікування, тож правління прийняло рішення компенсувати кошти за придбані медикаменти без госпіталізації. Збільшено ліміт із 20 до 35 тис. грн. на протезування кульшових суглобів. Члени «Лікарняної каси», які потребують операції літотрипсії, отримали право самі обирати медичний заклад, де ціни на неї нижчі.

Основною причиною збільшення витрат на випадок лікування є зростання цін на медикаменти та вироби медичного призначення. Зараз це 56 % загальних витрат на лікування. Це питання сьогодні стоїть особливо гостро, правління розглядало різні шляхи його вирішення.

Один із варіантів – створення залізничної аптеки – ініціював дорожній комітет профспілки. І нещодавно наша перша залізнична аптека запрацювала на базі підприємства «Рокс-Львів». Такий крок дає можливість обирати медикаменти, враховуючи ціну та якість, закуповувати їх без посередників. Набрано досвідчений персонал, встановлено спеціальне програмне забезпечення, що сприяє покращанню медичного обслуговування членів «Лікарняної каси».
Скористатися послугами аптеки можуть усі бажаючі, та для залізничників і ветеранів галузі діє знижка: 10 % – на дороговартісні медикаменти, 5 % – на дешевші ліки. А завдяки співпраці з лікарями є можливість замінити дорогі закордонні препарати дешевшими вітчизняними без втрати ефективності лікування та якості лікарського засобу. Зараз діяльність аптеки поширюється лише на Львівську область, у найближчих планах – відкриття такої аптеки у клінічній лікарні залізниці. У майбутньому є перспектива відкрити подібні заклади на залізничних вузлах.

Останнім часом надходить багато звернень про відновлення членства в «Лікарняній касі» від пенсіонерів. Сьогодні майже 600 непрацюючих пенсіонерів користуються рівними правами з усіма членами каси.

Коштом «Лікарняної каси» у 2014 році придбано медичне обладнання на суму 3,8 млн грн., у тому числі 800 тис. грн. – на ремонт апарату МРТ, на якому щомісяця проходить обстеження близько 120 працівників залізниці. Закуплено необхідне обладнання для вузлових лікарень станції Королеве і Мукачеве, поліклініки пасажирського вагонного депо Львів, дорожньої поліклініки, лікарень у Чернівцях, Рівному, Чопі, Стрию та Самборі, відділкової лікарні в Ужгороді, Тернопільської вузлової лікарні, дорожньої станції переливання крові.

У рамках традиційної інформаційної кампанії проводилися зустрічі з трудовими колективами підрозділів і підприємств на залізничних вузлах у Рівному, Чернівцях, Стрию, Тернополі, Ковелі, Королевому, у яких також взяли участь голови первинок, головні лікарі, представники виконавчої дирекції та наглядової ради.

Зараз у стані розгляду перебуває питання внесення до Галузевої угоди доповнення щодо створення рівних умов для членів «Лікарняної каси» із особами, охопленими добровільним медичним страхуванням, для відшкодування 50 % членських внесків. Сподіваємось, що таке справедливе рішення буде нарешті прийнято.

Андрій СЕНИШИН, голова дорожньої профорганізації Львівської залізниці, голова наглядової ради «Лікарняної каси»