– Система охорони здоров’я на залізничному транспорті об’єднує 100 медичних закладів: 20 самостійних поліклінік, 76 лікарень і 4 станції переливання крові.
– Медичну допомогу забезпечують понад 4,8 тис. лікарів, 10 тис. середніх медичних працівників, а всього в системі — близько 25 тис.  працівників.
Важко уявити залізницю без галузевої медицини, адже це – і передрейсові огляди локомотивних бригад, і щорічні медичні огляди працівників, і профілактика та лікування професійних та інших захворювань тощо.
Кількість медичних закладів Укрзалізниці, що надають стаціонарну допомогу, впродовж останніх років залишається незмінною. Їх ліжковий фонд налічує на сьогодні понад 8,9 тис. ліжок. І хоча за останні десять років він скоротився майже вдвічі – до потреб залізничної галузі та чисельності обслуговуваного населення, якість медичних послуг від цього не постраждала. Навпаки, завдяки, зокрема, впровадженню нових форм медичної допомоги, які замінюють стаціонар, застосуванню прогресивних технологій, раціональному використанню та ефективному завантаженню якісні та кількісні показники роботи суттєво покращились.
У 2009-му стаціонарну медичну допомогу надано майже 263 тис. хворим, у тому числі проліковано 151,9 тис. залізничників і 12,8 тис. дітей. Понад третина госпіталізованих лікувалися у відділкових лікарнях залізниць, близько 30 % – у вузлових і майже стільки ж – у дорожніх та Центральній клінічній лікарні Укрзалізниці.
За минулий рік прооперовано понад 54 тис. хворих, виконано 60,2 тис. оперативних втручань, 10 % із них – із застосуванням у медичній практиці новітніх технологій.
Навантаження медпрацівників важко уявити: наприклад, лікарями амбулаторно-поліклінічних підрозділів за рік прийнято майже 15 млн відвідувачів. Медичні профілактичні огляди пройшли 391 тис. працівників залізничного транспорту, здійснено 4,3 млн передрейсових оглядів членів локомотивних бригад.
Крім того, галузеві медики завжди готові надати допомогу пасажирам там, де вона може знадобитися невідкладно. Так, у медичних пунктах вокзалів лікарі протягом року прийняли 122,6 тис. відвідувачів, а середній медперсонал – понад мільйон, було здійснено більше 27 тис. викликів лікарів до поїздів.

Незважаючи на те, що із держбюджету на галузеву медицину виділяється недостатньо коштів, медичні заклади завдяки фінансовій підтримці залізниць працюють стабільно, постійно вдосконалюючи рівень обслуговування. Задля покращання якості надання послуг у дорожніх лікувально-профілактичних закладах закуповується сучасне високотехнологічне обладнання, підвищується кваліфікаційний рівень фахівців, здійснюється ремонт приміщень тощо.
– Протягом 2009–2010 років медичними закладами Донецької магістралі на придбання та встановлення нового обладнання освоєно понад 2,5 млн грн., виділених залізницею. За цей період на капітальний та поточний ремонт використано майже 8 млн грн. фінансової допомоги залізниці. У профільних відділеннях дорожньої лікарні станції Донецьк впроваджуються у практику новітні технології лікування, вивчається роль стрес-реалізуючих і стрес-лімітуючих систем при виникненні захворювань системи кровообігу у машиністів локомотивів та їх помічників, у Ясинуватській дорожній лікарні відпрацьовуються нові методики лікування пацієнтів із хворобами опорно-рухового апарату…
– За кошти Львівської залізниці закуплено санітарні автомобілі для вузлових лікарень Ковеля та Чопа, проводилися капітальні ремонти у приміщеннях клінічної та відділкових лікарень в Ужгороді та Тернопілі.
Суттєвим є внесок громадської організації «Лікарняна каса Львівської залізниці», за кошти якої закуплено обладнання для медзакладів:
УЗД системи преміум классу (клінічна лікарня Львівської залізниці); 6 аудіометрів (вузлові лікарні станцій Самбір, Рівне, Коломия, Здолбунів, Королеве і Чоп); кардіофібрилятор (дорожня лікарня № 2 станції Стрий); Холтерівські системи ЕКГ (вузлові лікарні станцій Сарни і Ковель); біохімічний аналізатор (відділкова клінічна лікарня станції Ужгород); 12-канальні електрокардіографи з режимом велоергометрії (дорожня поліклініка, відділкова клінічна лікарня у Тернополі), 12-канальний ЕКГ (вузлова лікарня станції Мукачеве), імуноферментний аналізатор (відділкова лікарня в Івано-Франківську), фіброгастроскоп (вузлова лікарня станції Коломия), ехоенцефалограф (вузлова лікарня станції Чернівці).
– У минулому році за кошти Одеської залізниці повністю виконано запланований капітальний ремонт приміщень медичних закладів (освоєно майже 3 млн грн.);  дорожня дитяча клінічна лікарня поповнилася апаратом УЗД; для обстеження залізничників у структурних підрозділах у дорожню лікарню станції Одеса придбано пересувний цифровий флюорограф, змонтований на автомобільній базі, мамограф та інше сучасне обладнання.
– Новітнє обладнання використовується і в медичних закладах Південної залізниці. Приміром, завдяки застосуванню сучасного ультразвукового скальпеля «Гармоніка» вдосконалюються методики хірургічного втручання. Хоча дороговартісного обладнання в минулому році залізниця не закуповувала, проте впроваджувалися нові і поліпшувалися існуючі методи лікування, зокрема лапароскопічні операції.
– У минулому та нинішньому роках у лікувально-профілактичні заклади Південно-Західна залізниця закупила нове високотехнологічне обладнання, зокрема, прилади для ендоскопічних досліджень у дорожні клінічні лікарні (ДКЛ) станції Київ, цифровий флюорограф у відділкову лікарню станції Коростень. Значно покращилася матеріально-технічна база медичного центру реабілітації залізничників «Хмільник» завдяки новій апаратурі для діагностики, лікування захворювань ЛОР-органів, опорно-рухового апарату тощо. Триває капітальний ремонт у відділеннях ДКЛ № 1, головному корпусі вузлової клінічної лікарні станції Вінниця, завершено реконструкцію терапевтичного корпусу в ДКЛ № 2.
– У дорожню клінічну лікарню станції Дніпропетровськ та вузлові (станцій Верхівцеве і Мелітополь) Придніпровська залізниця придбала сучасне різнопрофільне обладнання для лікування та діагностики. Планом фінансової допомоги на капітальний та поточний ремонти приміщень медичних закладів у 2010 році передбачено понад 3 млн грн., із яких майже 2,7 млн  уже освоєно.
– Найсучасніші медичні технології застосовуються у Центральній клінічній лікарні Укрзалізниці, до їх розробки долучається потужний професорсько-викладацький склад. Лікарня, серед іншого, є і провідним медичним закладом із впровадження телемедичних технологій та проводить щотижневі консультації фахівців у режимі on-line.

Ольга ХІЛЬКО, заступник начальника Головного управління медичних закладів Укрзалізниці–начальник лікувально-профілактичного відділу