Саме з цією метою спеціалістами Головного інформаційно-обчислювального центру Укрзалізниці розроблено автоматизовану систему формування поїзних бригад (АС ФПБ). По-перше, вона забезпечує неупереджений відбір кандидатів на роботу за професіями «провідник пасажирського вагона» та «начальник пасажирського поїзда». По-друге, забезпечує рівні умови для всіх провідників пасажирських вагонів при їх призначенні на маршрут, вид сполучення, а також в оплаті їхньої праці. По-третє, викорінює корупцію, оскільки виключає з процесу відбору на вакантні посади та при призначенні на певний маршрут чи поїзд людський фактор, тобто можливість посадових осіб та фахівців впливати і призначати на «вигідні» маршрути, міжнародні рейси родичів, свояків або інших «добрих людей» та закріплювати їх за ними довічно.


З приводу запровадження  АС ФПБ до Ради профспілки продовжують надходити листи і звернення.


З одного боку, надсилають їх ті працівники, які уже закріпились за «вигідними» рейсами. Зрозуміло, що маршрути до Москви, Санкт-Петербурга або Варшави набагато привабливіші, ніж до Кам’янця-Подільського чи Христинівки…


З іншого боку, скаржаться ті провідники, які не можуть потрапити в поїзні бригади фірмових поїздів чи на міжнародні рейси. А ротація, яка буде відбуватися серед поїзних бригад кожні три місяці, як передбачено автоматизованою системою, може перемістити провідника з маршруту до Варшави – на Харків, а з Кам’янця-Подільського – до Берліна.


Слід зауважити, що питання розстановки працівників згідно з виробничим процесом входить виключно до компетенції роботодавців. Нормами Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», Кодексом законів про працю України, Галузевою угодою не передбачено участі профспілок у розстановці кадрів, тому згідно з чинним законодавством погодження з профспілкою не потрібно. Відповідальність за організацію виробничого процесу покладено на роботодавців.


Крім того, з працівниками було укладено трудові договори (контракти), в яких вказано, що згідно із заявами їх прийнято на роботу не на конкретний поїзд, а «провідником пасажирського вагона». Тож ні профком, ні Рада профспілки не мають юридичних підстав на оскарження рішення Укрзалізниці. Тому необхідно домовлятися! Щодо того, на якому поїзді і маршруті повинен працювати той чи інший провідник, вирішує комп’ютер! Бо інше втручання в цей процес може розцінюватися як корупційні дії, лобіювання інтересів певних осіб.


Враховуючи те, що запропонований Порядок докорінно змінює систему призначення і закріплення поїзних бригад на певні маршрути, що діяла у структурних підрозділах залізниць багато років, та з метою недопущення масових невдоволень провідників пасажирських вагонів Рада профспілки пропонувала Укрзалізниці впроваджувати цю систему поступово. Спочатку – провести широку роз’яснювальну роботу щодо принципів роботи за новою системою; навчання персоналу, який буде задіяно при роботі з  АС ФПБ. Далі – провести експеримент у двох-трьох структурних підрозділах, проаналізувати результати роботи, визначити недоліки й усунути їх шляхом доопрацювання. І лише після цього запускати АС ФПБ у всіх підрозділах пасажирського господарства… На нашу думку, такий шлях був би більш дієвим і дозволив би забезпечити нормальну роботу залізничного транспорту та моральний клімат в трудових колективах при переході на нову форму комплектації поїзних бригад.


У червні 2011 року Укрзалізниця вирішила проводити експеримент на базі вагонної дільниці Київ-Пасажирський Південно-Західної залізниці.


За інформацією, яку має Рада профспілки, не в усіх структурних підрозділах залізниць робота в цьому напрямку проводиться на належному рівні. Зокрема, не всі фахівці, які будуть працювати із зазначеною програмою, мають достатні навички роботи з нею; залишилося багато неврегульованих питань, які потребують негайного вирішення.


Другий аспект проблеми: коли людина не знає, що її чекає, як вона працюватиме далі, у неї виникає безліч запитань, на які вона не знаходить відповіді. Як відомо, все нове приживається складно, але ми впевнені, що всі питання і негаразди, які виникають сьогодні, буде в подальшому вирішено.


Так, проблема з сімейними парами вирішується Радою профспілки з керівництвом Укрзалізниці в робочому порядку.


ДО ТЕМИ


На апаратній нараді Укрзалізниці 6 червня Генеральний директор Укрзалізниці В.Козак доручив начальнику пасажирського Главку до 1 липня п. р. забезпечити врегулювання всіх питань, що виникають під час запровадження АС ФПБ.

 

Оплата праці входить до компетенції профорганів, а тому на засіданні президії Ради профспілки 24 травня п. р. було розглянуто питання щодо встановлення окладів для провідників пасажирських вагонів та начальників поїздів.


За інформацією, отриманою Радою профспілки від структурних підрозділів пасажирських господарств, у більшості провідників та начальників поїздів при застосуванні запропонованих Укрзалізницею нових посадових окладів (1850 грн. – для провідника та 2480 грн. – для начальника поїзда), вони значно збільшувались, а у 3219 осіб (16 %) – зменшувались. Завдяки принциповій позиції та наполегливості президії Ради профспілки було прийнято рішення залишити діючі сьогодні посадові оклади тим працівникам, чия зарплата мала зменшуватись.


Таким чином, ніхто не постраждає у заробітній платі при запровадженні нової системи формування поїзних бригад, навіть навпаки: більше ніж 80 % працівників матимуть її підвищення.

 

 ХРОНОЛОГІЯ

 

Радою профспілки надавались пропозиції заступнику Генерального директора Укрзалізниці Л.Лобойку щодо врегулювання окремих питань, передбачених при запровадженні автоматизованої системи.

Питання впровадження в пасажирському господарстві автоматизованої системи формування поїзних бригад (АС ФПБ) було розглянуто на засіданні президії Ради профспілки 24 травня п. р.
Результатом стало прийняте на засіданні президії рішення, яке дозволило захистити економічні інтереси провідників пасажирських вагонів та начальників поїздів.

Для 80 % працівників посадові оклади збільшились, а у тих працівників, які мали посадові оклади більші, ніж запропоновано Укрзалізницею, їх збережено.

Фахівцями Ради профспілки перед Укрзалізницею були поставлені питання про деяку неврегульованість при запровадженні автоматизованої системи, а, відповідно, і масові невдоволення працівників з цього приводу, зокрема, щодо врегулювання проблеми роботи сімейних пар при направленні в рейси.

З метою врегулювання та обговорення з головами профспілкових комітетів усіх проблемних питань, які виникають у структурних підрозділах при запровадженні автоматизованої системи, 15 червня у Раді профспілки буде проведено нараду за участю заступника Генерального директора Укрзалізниці В.Котяя та начальника Головного пасажирського управління Укрзалізниці О.Іванька.