Так, якщо у 2014 році було допущено два нещасних випадки з тимчасовою втратою працездатності в Клесівському і Адабаському кар’єроуправліннях і один зі смертельним наслідком на Новомосковському шпалопросочувальному заводі, то у першому півріччі 2015-го зафіксовано вже два нещасних випадки з тимчасовою втратою працездатності (по одному в Томашгородському і тому ж Клесівському кар’єроуправліннях). Їх аналіз свідчить, що більшість випадків сталися з психофізіологічних і технічних причин, через травмування внаслідок протиправних дій інших осіб, особистої необережності потерпілих, незадовільний технічний стан транспортних засобів, відсутність контролю з боку керівництва за трудовою і виробничою дисципліною.


Другий факт, над яким варто замислиться: за шість місяців п. р. витрати на комплексні заходи з охорони праці, що містяться у колективних договорах, в цілому становили 1,5 млн грн. при плані 2,6 млн грн. (1,51 % суми реалізованої продукції). Водночас, як показали перевірки, в окремих кар’єроуправліннях вони не виконувалися в запланованому обсязі через недостатнє фінансування. Зокрема, на Новомосковському шпалопросочувальному заводі – на 221 тис. грн. в 2014 році (йдеться про модернізацію систем вентиляції, ремонт та реконструкцію гардеробних). В Королевському кар’єроуправлінні не виконано на 38 тис. грн. намічені на перший квартал п. р. заходи з підвищення ефективності вентиляційних систем, придбання засобів захисту тощо.

 
У кар’єроуправліннях повільно проводиться робота зі створення безпечних, нешкідливих умов праці, належного виробничого побуту, наголосив головний технічний інспектор праці Ради профспілки В.Дорошенко, ретельно вивчивши напередодні ситуацію на місцях. Приміром, стан санітарно-побутових приміщень окремих цехів Пенізевицького, Знам’янського, Королевського кар’єроуправлінь не відповідає вимогам будівельних і санітарних норм, а шафи для зберігання спецодягу та спецвзуття на Новомосковському шпалопросочувальному заводі, в Знам’янському, Кам’яницькому кар’єроуправліннях потребують негайної заміни.


У підрозділах, окрім Новомосковського шпалопросочувального заводу, існує проблема зберігання, хімочищення, прання та ремонту спецодягу (працівникам, приміром, видається миючий засіб для прання спецодягу в домашніх умовах).


Викрито й проблему закупівлі неякісних ЗІЗ, зокрема спецодягу, що викликає справедливі нарікання з боку працівників. Так, у минулому році було придбано 1744 бавовняних костюми із таким відсотком синтетичної тканини, що вони виявились непридатними для використання влітку. При цьому відділом матеріально-технічного постачання ДП «УПП УЗ» досі не проведено тендер і не організовано закупівлю на 2015 рік спецодягу, спецвзуття, інших ЗІЗ.


Головний технічний інспектор праці Ради профспілки навів і такий факт: у колдоговорах майже всіх перевірених кар’єроуправлінь не визначено в повному обсязі перелік професій працівників, яким за роботу у важких і шкідливих умовах за результатами атестації робочих місць надаються доплати, додаткові оплачувані відпустки, додаткові відпустки за особливий характер праці, скорочена тривалість робочого часу, а також забезпечення понад встановлених норм спецодягом і спецвзуттям, молоком, милом. Тому працівникам окремих кар’єроуправлінь не надаються в повному обсязі пільги та компенсації за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці.


Так, відповідно до проведеної атестації робочих місць та у порушення чинного законодавства на Новомосковському шпалопросочувальному заводі машиністам тепловоза, насосних установок очисних споруд, стрілового крану, електрозварникам, електромонтерам, складачам поїздів, лаборанту хімічного аналізу, слюсарю з ремонту технологічних установок не надаються в повному обсязі, починаючи з 2014 року, додаткові відпустки за роботу у шкідливих і важких умовах, а машиніст тепловоза, водії автомобілів, у тому числі спеціальних (вантажністю від 1,5 т до 3 т і від 3 т та більше), водій пожежного автомобіля вантажністю від 5 т та більше не отримують додаткову відпустку за особливий характер праці.


Також у Знам’янському кар’єроуправлінні, починаючи з 2014 року, не надаються додаткові відпустки за особливий характер праці водіям автомобілів, у тому числі спеціальних, машиністам автомобільного крана, бурової установки, екскаватора, насосних установок, бульдозера, тепловоза, конвеєра, дробильних установок, навантажувальних машин, люковим і працівникам інших спеціальностей.

 
Визнавши відповідну роботу недостатньою, з метою покращення рівня охорони праці президія запропонувала керівництву ДП «УПП УЗ», директорам кар’єроуправлінь і Новомосковського шпалопросочувального заводу усунути причини виникнення нещасних випадків на виробництві, забезпечити в 2015 році фінансування в повному обсязі комплексних заходів з охорони праці згідно з колдоговорами.


Президія Ради профспілки наполягає також на проведені розрахунків, починаючи з 2014-го, з працівниками Знам’янського кар’єроуправління та Новомосковського шпалопросочувального заводу, яким безпідставно не надавались додаткові відпустки за роботу у важких і шкідливих умовах і за особливий характер праці, з інформуванням про це Ради профспілки до 1 жовтня п. р.


Керівництву ДП «УПП УЗ» разом з Укрзалізницею рекомендовано вирішити питання щодо визначення та приведення посадових окладів спеціалістів служб охорони праці у відповідність до вимог ст.15 Закону України «Про охорону праці».


Голів об’єднаної профорганізації та первинок зобов’язано встановити системний громадський контроль за створенням належного виробничого побуту, своєчасним забезпеченням працівників якісними спецодягом і спецвзуттям, організацією ремонту та прання спецодягу, наданням працівникам у повному обсязі пільг і компенсацій за роботу у шкідливих і важких умовах та за особливий характер праці.

Відділ інформації Ради профспілки