Всюди відбулися обстеження і перевірки стану охорони праці, наради, семінари, зустрічі у трудових колективах та інші заходи.
Посилена увага приділялася також умовам виробничого побуту, стану забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального захисту.
Спільно з адміністрацією профпрацівники й активісти вшанували пам’ять загиблих на виробництві.
Оновлювалися інформаційні стенди, куточки з охорони праці, демонструвалися тематичні відеофільми, розповсюджувалися інформаційні листки, пам’ятки тощо.
До «ВІСНИКА» надійшло багато повідомлень із місць…


ДОНЕЦЬК
З метою профілактики виробничого травматизму і забезпечення здорових і безпечних умов праці на Донецькій залізниці проведено понад тисячу перевірок стану охорони праці, 508 зустрічей із трудовими колективами структурних підрозділів, 65 семінарів. 182 працівники отримали кваліфіковані консультації. Здійснено також навчання 30 інженерів з охорони праці структурних підрозділів, 30 голів профорганізацій і 50 посадових осіб, відповідальних за безпечну експлуатацію об’єктів підвищеної небезпеки.
Творчий підхід виявили адміністрація і профкоми, організувавши для працівників вікторини, КВК, брейн-ринги, конкурс профмайстерності «Найкращий провідник». Заходи, що відбулися у рамках Всесвітнього дня охорони праці, всебічно висвітлювались у профспілкових виданнях і газеті «Железнодорожник Донбасса».

ЛЬВІВ
Під час «Тижня охорони праці» до активної роботи профкомів структурних підрозділів, працівників служби охорони праці Львівської залізниці долучилися фахівці державної інспекції промислової безпеки та охорони праці у машинобудуванні, на транспорті та зв’язку і територіального управління Держгірпромнагляду.
Проведено понад 700 зустрічей у трудових колективах, майже 800 перевірок з охорони праці, відбулися конференції та інші заходи, спрямовані на підвищення рівня обізнаності трудящих з питань охорони праці. Наочні матеріали продемонстровано на виставках, оформлено куточки з охорони праці.

ОДЕСА
За результатами 630 перевірок у структурних підрозділах Одеської залізниці: 19 осіб направлено на позачергову перевірку знань, у 35 – відібрано талони попередження, видано 122 приписи, складено 114 актів, заборонено експлуатацію 60 небезпечних об’єктів. Заохочено 121 найкращого працівника та визначено 85 найкращих структурних підрозділів залізниці, які дотримуються вимог безпеки та культури виробництва. Проведено огляди-конкурси «За безпечну працю».
Здійснено потужну інформаційну кампанію, зокрема: оформлено тематичні стенди та куточки з охорони праці у 429 підрозділах; на 352 станціях засобами гучномовного зв’язку транслювалися оголошення щодо правил безпеки громадян на залізниці; проведено тематичні бесіди зі школярами та пасажирами та організовано для бажаючих три ознайомчі екскурсії, присвячені роботі залізничного транспорту. Усі зацікавлені, хто звернувся на пряму лінію зв’язку, отримали кваліфіковані консультації спеціалістів служби охорони праці Одеської залізниці.

 

ХАРКІВ
У структурних підрозділах Південної магістралі керівниками усіх рівнів спільно з профактивом проведено заходи, у яких, окрім залізничників, узяли участь представники місцевих органів виконавчої влади, Держгірпромнагляду, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві. Здійснено 77 перевірок стану охорони праці, під час яких виявлено 274 порушення, і для їх усунення вжито необхідних заходів. У 73 кабінетах та куточках з охорони праці оформлено тематичні стенди.
Надано матеріальну допомогу чотирьом працівникам, травмованим на виробництві.
Визначено та заохочено 51 найкращого спеціаліста з охорони праці.
У рамках дня відкритих дверей «Робоче місце моїх батьків» діти залізничників відвідали структурні підрозділи. У дорожній технічній бібліотеці організовано тематичну книжкову виставку. До Всесвітнього дня охорони праці видано 60 плакатів.
Підбито попередні підсумки виконання «Комплексних заходів з досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення рівня охорони праці, попередження випадків виробничого травматизму…»: освоєно 5,9 млн грн. при запланованих 3,5 млн грн.

ДНІПРОПЕТРОВСЬК
З метою привернення уваги керівників усіх ланок, працівників та профактиву до необхідності запобігання та досягнення мінімального рівня виробничих ризиків, профілактики виробничого травматизму і профзахворюваності у структурних підрозділах Придніпровської магістралі проведено майже 1200 зустрічей з трудящими, яких поінформовано про стан охорони праці на залізниці. Серед заходів проведено понад тисячу перевірок, виявлені порушення профоргани взяли на контроль.


КИЇВ
Працівники апаратів дорпрофсожу та теркомів відвідали чимало структурних підрозділів Південно-Західної залізниці, де надавали практичні поради щодо покращання умов виробничого побуту, безпечної й ефективної роботи механізмів та обладнань. Особлива увага приділялась видачі працівникам молока та миючих засобів, а також належній роботі кімнат відпочинку, приймання їжі, душових, кабінетів та куточків з охорони праці, якості проведення технічних занять. Профпрацівники побували також в організаціях прямого підпорядкування – «Метробуду», Київського метрополітену, Дарницького вагоноремонтного заводу, Центру механізації будівельних робіт.
На залізниці 28 квітня, саме у Всесвітній день охорони праці, проведено семінар-нараду для спеціалістів з охорони праці структурних підрозділів, у якому взяв участь і виступив головний технічний інспектор праці Ради профспілки В.Дорошенко.
За підсумками «Тижня охорони праці» і весняного огляду-конкурсу з охорони праці найактивніших працівників відзначено грошовими преміями та цінними подарунками.

*   *   *

У Жмеринській колійній машинній станції організовано конкурс на найкраще побутове приміщення під гаслом «Гарний побут – гарні виробничі показники». Переможцем визнано побутове приміщення у цеху по ремонту Гречани. На черзі – розроблення карти шкідливих умов праці для водія автонавантажувача, обладнання душової кімнати в автогаражі.
У Хмельницькій дистанції колії проведено огляд, за результатами якого заплановано покращити стан санітарно-побутових приміщень четвертого околотку на станції Богданівці і третього – на станції Корживці.
На станції Жмеринка проведено суботник та огляд-конкурс з утримання робочих місць. У приміщенні профкому та кабінеті з охорони праці діяла пряма телефонна лінія «Запитуйте – відповідаємо», зателефонувавши на яку усі бажаючі отримали необхідну інформацію з питань охорони праці.
У вагонному депо Ворожба переобладнано кімнату приймання їжі, приведено до ладу територію депо та прилеглі ділянки, очищено та пофарбовано стелю вагоноремонтного цеху.
Низку заходів здійснено у проектно-вишукувальних інститутах залізничного транспорту України. Так, у Дніпропетровському – адміністрація і профком, зокрема, перевірили стан охорони праці на робочих місцях, дотримання правил та інструкцій з охорони праці, санітарно-гігієнічних вимог. Придбано нові автомобільні аптечки та поповнено медикаментами аптечки у структурних підрозділах інституту. У Донецькому – з питань охорони праці проекзаменовано 63 працівників, здійснено ІІІ-ступеневий контроль дотримання норм з охорони праці на топо-геодезичних вишукуваннях, літнім спецодягом забезпечено 21 працівника, спецвзуттям – 19. В Одеському – обстежено умови утримання автотехніки підприємства та її технічного обслуговування.
У Державному науково-дослідному центрі залізничного транспорту України перевірено стан протипожежного інвентарю і пожежної автоматики, захисного заземлення обладнання, що працює від електропроводу тощо. З метою профілактики виробничого травматизму проведено інструктаж, навчання та перевірку знань з охорони праці на робочих місцях працівників, робота яких пов’язана з підвищеною небезпекою.
До «ВІСНИКА» надійшло багато повідомлень від дорпрофсожів, теркомів, профкомів первинних організацій, служб залізниць. На жаль, брак площі не дозволяє надрукувати якомога більше матеріалів, проте ми вдячні всім дописувачам, листи яких продемонстрували, що до Всесвітнього дня охорони праці практично в усіх профорганізаціях спільно з адміністрацією поставилися з належною відповідальністю.


ДО  ТЕМИ
На  залІзниЧному транспорті України протягом минулого року допущено 123 нещасних випадки, внаслідок яких травмовано 132 працівників, у тому числі 13 — зі смертельним і 20 – з інвалідним наслідками.
Спільні заходи щодо профілактики, вжиті Укрзалізницею, залізницями та їх структурними підрозділами і підприємствами залізничного транспорту, Радою профспілки, профорганами усіх рівнів, призвели до зниження у 2009-му кількості нещасних випадків на виробництві порівняно з 2008-м на 30 %, у тому числі зі смертельним наслідком – на 63 %. Обнадійлива тенденція зберігається, але цьогорічні цифри все ще сумні: на 14 травня п. р. допущено 37 нещасних випадки, у тому числі 5 – зі смертельним наслідком, а станом на 12 травня зафіксовано 17 випадків смерті на виробництві внаслідок раптового погіршення стану здоров’я працівників.
Тому профспілкові органи питання охорони праці тримають на постійному контролі  і прагнуть, щоб на кожному робочому місці було створено всі необхідні умови для безпечної праці, працівники своєчасно були забезпечені якісними засобами індивідуального захисту, мали належний виробничий побут.
Водночас з ініціативи президії Ради профспілки щодо підвищення соціального захисту працівників з 1 грудня 2009-го проведено страхування від нещасних випадків на виробництві членів профспілки залізничників і транспортних будівельників п’яти залізниць, більшості первинних профорганізацій прямого підпорядкування Раді профспілки, а з 1 березня 2010-го – Південно-Західної залізниці. На 1 травня 2010 року страховою компанією «Європейське туристичне страхування» здійснено страхові виплати за 10 нещасними випадками. У стані оформлення перебуває відповідна документація ще 7 нещасних випадків зі смертельним і 4 – з інвалідним наслідками.

Володимир ДОРОШЕНКО, головний технічний інспектор праці Ради профспілки