В офіційних листах наголошено, що профспілка неодноразово привертала увагу керівництва держави до розв’язання проблем, пов’язаних із забезпеченням стабільної та безпечної роботи залізничного транспорту і виконанням Закону України «Про залізничний транспорт», проте ані звернення, ані проведення 14 травня п. р. акції протесту під стінами Кабінету Міністрів не мали позитивного відгуку на справедливі вимоги трьохсоттисячного колективу залізничників.

Наразі вкрай актуальна одна із вимог профспілки до Уряду, що підтримана численними зверненнями спілчан до державних органів влади та під час цьогорічної акції протесту, – зменшення фінансового навантаження на АТ «Укрзалізниця» шляхом встановлення мінімального розміру податку на землю. 

Рада профспілки чекатиме від владних структур адекватного реагування.


До теми.

 

Щоб забезпечити  стабільну, безперебійну і безпечну роботу основної транспортної артерії України – залізниць, – необхідні значні кошти. Проте самотужки залізничникам не впоратись з нагальними проблемами щодо оновлення рухомого складу, залізничної інфраструктури тощо, а введення податку на землю цей процес ще більше загальмує.

Невиконання державними органами влади Закону України «Про залізничний транспорт» призводить до серйозних наслідків, насамперед за рахунок того, що з Державного бюджету  28 років поспіль не виділялись кошти на придбання рухомого складу, будівництво та ремонт об’єктів залізничної інфраструктури. Знос рухомого складу досяг критичної межі – 90–95%. 

З 1.01.2019 р. набрали чинності зміни до Податкового кодексу України, якими залізничну галузь позбавили пільг зі сплати земельного податку у розмірі  25%. Таким чином, цього року сплата «Укрзалізницею» земельного податку збільшилась у 3,4 рази – до 4,2 млрд грн. Навіть при дії пільги на сплату земельного податку залізничний транспорт за 2018 рік сплатив 1,2 млрд грн. податку, що в 1,8 рази більше ніж було заплановано. 

При цьому зазначимо, що у більшості країн за об’єкти транспортної інфраструктури земельний податок не стягується. Крім того, в Україні земля дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування взагалі не підлягає оподаткуванню. Тож створюються нерівні умови для оподаткування земель для автомобільного і залізничного транспорту. 

До того ж компанія сплачує акцизний податок (у вартості дизельного палива для локомотивів), введений державою для формування дорожнього фонду і спрямований на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, але при наданні послуг з перевезення вантажів не використовує автомобільні дороги.  Водночас АТ «Укрзалізниця» витрачає більш як 5 млрд грн. на рік  на модернізацію, ремонт, будівництво  та утримання залізничних колій.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про залізничний транспорт» будівництво і реконструкція магістральних залізничний ліній, об’єктів мобілізаційного призначення, придбання залізничного  рухомого складу для перевезення пасажирів у поїздах далекого та міського сполучення здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Також ця стаття передбачає, що будівництво і реконструкція (у тому числі електрифікація) залізничних ліній, вокзалів, пішохідних мостів і тунелів з обслуговування населення регіону, придбання електро- і дизельпоїздів для приміського сполучення здійснюється за рахунок залізниць із залученням коштів місцевих бюджетів. Кошти на вищезазначені цілі з Дербюджету  та місцевих бюджетів залізницям не виділяються. 


Відділ інформації Ради профспілки