Констатовано, що завдяки спільним зусиллям досягнуто позитивних результатів, що дозволило у 2013-му значно зменшити, зокрема, кількість нещасних випадків на виробництві, а також протягом цього періоду суттєво покращити виробничий побут. Відповідно до розробленої службами будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд залізниць програми поліпшення стану санітарно-побутових приміщень і підвищення якості побутового обслуговування працівників на виробництві на 2011–2012 рр. у минулому році було використано 1,6 млн грн. на ремонт санітарно-побутових приміщень, а з початку 2013-го – вже 1,9 млн грн.

Так, на Донецькій залізниці у 2012 році на ремонт, оснащення необхідними приладами та побутовою технікою санітарно-побутових приміщень було витрачено понад 471 тис. грн., на навчання з питань охорони праці, нормативно-правове забезпечення – понад 46 тис. грн. А у 2013 році в Іловайському та Слов’янському управліннях створено гардеробні, душові, умивальні, вбиральні. В інших структурних підрозділах проведено ремонт та реконструкцію діючих санітарно-побутових приміщень на 157,5 тис. грн.

На Львівській залізниці у минулому році на ремонт приміщень і покращання санітарно-побутових умов витрачено 42 тис. грн., а за 9 місяців цього – 43,6 тис. грн.

На 1 листопада п. р. витрати на комплексні заходи по службі Одеської магістралі становлять 1,4 млн грн., у тому числі: на забезпечення молоком чи рівноцінними харчовими продуктами – 88 тис. грн., ремонт кабінетів з охорони праці – 51 тис. грн. Атестовано професії: маляр, слюсар-сантехнік, столяр, слюсар з ремонту автомобілів, слюсар аварійно-відбудовних робіт, тракторист, електрозварник, машиніст бульдозера, мийник-прибиральник рухомого складу тощо.

В цілому по Главку виконання комплексних заходів у минулому році становило 147,5 %, і за 9 місяців п. р. – 128,3 %.

Структурними підрозділами служб залізниць постійно проводиться аналіз причин нещасних випадків та випадків природної смерті працівників на виробництві, розробляються заходи по їх недопущенню. Аналізується стан умов праці на підприємствах, встановлено контроль за дотриманням термінів проведення атестації робочих місць за умовами праці та надаються пільги і компенсації працівникам за роботу із важкими і шкідливими умовами праці.

В колдоговори внесено переліки професій і посад працівників, яким надається додаткова відпустка за особливий характер праці, безоплатно понад установлені норми видається спецодяг, спецвзуття, мило, та зобов’язання адміністрації щодо фінансування і проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до нормативних актів.

Щорічно проводяться семінари з охорони праці та школи передового досвіду. У вересні 2013 року відповідним Главком Укрзалізниці на базі Маріупольського управління за участі всіх залізниць було проведено школу передового досвіду з питань охорони праці на тему: «Створення безпечних умов праці на робочих місцях при виконанні робіт на водопровідно-каналізаційних мережах».

З метою забезпечення ефективного громадського контролю за дотриманням законодавства про охорону праці, захисту прав членів профспілки на безпечні й здорові умови праці, президія Ради профспілки рекомендувала дорожнім, територіальним, об’єднаним комітетам профспілки, профкомам первинок  встановити постійний контроль за створенням для працівників безпечних і нешкідливих умов праці та виконанням програм поліпшення виробничого побуту; своєчасним інформуванням працівників під розписку про умови праці та наявність на їх робочих місцях небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров’я та права працівників на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колдоговорів.

ДО ТЕМИ
За результатами подань технічної інспекції праці Ради профспілки та проведеної атестації робочих місць за умовами праці 136 працівникам структурних підрозділів БМЕС Львівської залізниці доплачено 98 тис. грн., Придніпровської – 3 тис. грн. 14 працівникам, Південно-Західної – за п’ять місяців 2011 року за роботу у важких і шкідливих умовах праці працівникам виплачено 51 тис. грн.

Володимир ДОРОШЕНКО,
завідувач відділу охорони праці, головний технічний інспектор праці Ради профспілки