Разом ми – сила!

Загалом під опікою молодіжних рад профспілкових організацій – понад 78 тис. працівників (майже 18 % працюючих спілчан), а також майже 43 тис. студентів. Зрозуміло, що не всі вони беруть активну участь у профспілковій діяльності, проте до складу молодіжних рад усіх рівнів обрано майже 5 тис. осіб, яких по праву можна вважати профспілковими активістами.

Інтереси молоді її представники захищають у профспілкових комітетах усіх рівнів, до їх складу обрано майже 600 голів молодіжних рад. У деяких профорганізаціях голів молодіжних рад обрано заступниками лідерів відповідних профорганів. Шістьох представників молодіжних рад обрано до складу Ради профспілки, а голова Молодіжної ради профспілки представляє інтереси молоді у складі Ради профспілки та її президії.

Питання, які порушували молоді профактивісти, здійснюючи свої представницькі функції у профспілкових органах, турбують не лише їх однолітків. Так, на V з’їзді профспілки, конференціях та засіданнях Ради профспілки вони не раз акцентували увагу керівництва профспілки й Укрзалізниці на необхідності забезпечення гідного та справедливого розміру заробітної плати залізничникам, гарантованої оплати відпрацьованого часу, збереження за працівником вислуги років при зміні місця роботи у межах підприємств галузі тощо.

Голова і члени молодіжної ради постійно висвітлюють проблему забезпечення працівників галузі, особливо молодих спеціалістів, житлом. Так, неодноразово пропонувалося запровадити дієву систему пільгового кредитування молоді та будівництва житла, зверталася увага на невиконання адміністрацією відповідних пунктів Галузевої угоди.

Розглядалося з ініціативи молоді актуальне питання закріплення молодих кадрів у галузі. Для цього було запропоновано включити в стаж для доплати за вислугу років час навчання у вищому навчальному закладі, сприяти розвитку Професійного недержавного пенсійного фонду «Магістраль», утвореного профспілкою, та низку інших заходів.

У 2008 році Молодіжною радою профспілки ініційовано внесення доповнень до Галузевої угоди, і тоді ж спільною постановою Ради профспілки і Укрзалізниці деякі з них було ухвалено, зокрема, щодо надання оплачуваної відпустки та виплати матеріальної допомоги при вступі у шлюб. Окрім цього, цією постановою закріплено право на одноразову матеріальну допомогу при поверненні на роботу на підприємства залізничного транспорту звільнених в запас військовослужбовців строкової служби у розмірі двох місячних ставок (окладів).

Тож можна стверджувати, що до слушних пропозицій Молодіжної ради прислуховуються як Рада профспілки, так і Укрзалізниця.

За плечима – низка добрих справ

Молоді спілчани беруть активну участь у ініціативах профспілкових органів, державних та міжнародних організацій.

У червні 2008 року Молодіжна рада профспілки майже всім складом взяла участь у Першому міжнародному молодіжному форумі профспілок залізничників (організатор – МКПЗ). А вже у жовтні 2010-го відбувся Другий міжнародний молодіжний форум, який проходив в Одесі. Долучилися до організації двох рок-концертів під гаслом «Молодь – за здоровий спосіб життя», під час яких було проведено інформаційні ярмарки.

Профспілкова молодь бере активну участь у спільних акціях з соціальними службами для сім’ї, дітей та молоді, волонтерській діяльності. Приміром, не лишилися осторонь організації роботи тренерів із профілактики ВІЛ/СНІДу на Донецькій залізниці, започаткування аналогічного проекту на Львівській. Із власної ініціативи цьогоріч організували і провели акції „Протягни руку допомоги”, завдяки якій надали допомогу сиротам та дітям, що залишились без батьківської опіки, та привернули увагу громадськості до проблем інтернатів і дитячих будинків.

Погляд уперед

Звісно, не всі ініціативи Молодіжної ради вдалося втілити в життя. Були і недоліки в роботі, залишилися невирішені питання. Тож в подальшому молодим профактивістам необхідно сконцентрувати зусилля на посиленні реалізації представницьких функцій, роботу зі студентською молоддю, впровадження здорового способу життя у спілчан, активніше брати участь у роботі профорганів із захисту трудових прав і соціально-економічних інтересів працівників, заходах із охорони праці, профілактики виробничого травматизму.

Також варто посилити діяльність із формування свідомого профспілкового членства серед молоді, організації участі молоді в житті профспілки, розвитку інформаційного забезпечення роботи молодіжних рад тощо.

Ці завдання стоять вже перед новим складом Молодіжної ради профспілки. Новим лідером профспілкової молоді делегати Форуму обрали голову молодіжної ради Іловайської територіальної профорганізації, електромеханіка Іловайської дистанції сигналізації та зв’язку Донецької залізниці Віталія Песчанського, його заступником – голову профкому студентів, завідувача лабораторії Одеського технікуму залізничного транспорту Олексія Прокопенка.

Форум ухвалив низку звернень до керівництва Укрзалізниці, зокрема, щодо зайнятості молоді у галузі і забезпечення залізничників, у тому числі – молодих спеціалістів, житлом.

Відділ інформації ради профспілки