Про це  – стисло, але з урахуванням усіх важливих тез.


Щодо позитивної сторони законопроекту зазначено, зокрема, такі позиції:
– осучаснення існуючих пенсій, тобто їх підвищення;
– скасування спеціальних пенсій для окремих категорій громадян;
– відміна обмежень при виплаті пенсій працюючим пенсіонерам;
– поступове звільнення Пенсійного фонду від невластивих для нього виплат, а також підвищення розміру ЄСВ для підприємств, де існують шкідливі та небезпечні умови праці, і працівники мають право на достроковий вихід на пенсію.


Серед позитивів також можна назвати те, що Урядом пропонується більш жорстко прив’язати розмір пенсії до страхового стажу і забезпечити нарахування пенсій залежно від кількості років страхового стажу працівника і розміру сплачених ним внесків до Пенсійного фонду. Маєш більший стаж роботи – отримуєш більшу пенсію. Це – справедливо.


Щодо негативних змін у пенсійному забезпеченні профспілки визначають:
1. Зменшення коефіцієнту страхового стажу при виході на пенсію з 1,35 до 1,0, що загрожує суттєвим скороченням розміру пенсій для майбутніх пенсіонерів.
2. Поступове (протягом 10 років) збільшення страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, з 15 до 35 років. Профспілки вважають, що верхня межа страхового стажу є завищеною, а темпи її запровадження мають бути повільнішими.
3. Передчасним також є скасування пенсій за вислугу років (у тому числі – певній категорії залізничників – ред.). Вирішення цього питання полягає у запровадженні професіональних пенсійних систем, а оскільки вони ще не створені, то погіршувати умови пенсійного забезпечення людей – неприпустимо.


Шляхи збалансування позицій Уряду і профспілок.

Вкрай важливо віднайти формулу соціальної справедливості, що дозволить врахувати інтереси нинішніх пенсіонерів і тих, хто вийде на пенсію у майбутньому. Тож йдеться про суспільний діалог поколінь. Проте законопроект з’явився нещодавно, і широкого публічного обговорення ще не відбулося. Люди не мають з цього приводу об’єктивної інформації, а політики часто вдаються до небажаних спекуляцій навколо цього соціально важливого питання.
СПО всеукраїнських об’єднань профспілок визначив, що потрібен час для більш ретельного аналізу законопроекту. «Експертно-аналітичний висновок…» спрямовано до Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.


ДО ТЕМИ


13 липня п. р. народні депутати 282 голосами прийняли у першому читанні за основу урядовий законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який входить до пакету пенсійної реформи.


Друге читання законопроекту № 6614 заплановано після відкриття нової сесії у вересні п. р