Голові Верховної Ради
ПАРУБІЮ А.В.

Шановний Андрію Володимировичу!


Верховна Рада України 3 жовтня 2017 року прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (№2148-VIII), спрямований на збалансування бюджету солідарної пенсійної системи. При цьому відбулися зміни в правилах розрахунку і призначення пенсій, які погіршують умови пенсійного забезпечення – від зменшення вартості одного року страхового стажу до скасування пенсій за вислугу років.


Проте навіть такі непопулярні заходи в середньо- та довгостроковій перспективі ситуацію не врятують. Через несприятливі демографічні умови та інші виклики, що постали перед Україною, існуюча пенсійна система, заснована на реаліях минулого століття, вже ніколи не зможе забезпечити гідні пенсії ні нинішньому, ні майбутнім поколінням громадян, а тому має бути якнайшвидше реформована за зразком багаторівневої європейської соціальної моделі.


З огляду на кращий світовий досвід, солідарна пенсійна система (перший рівень) має бути доповнена обов’язковою накопичувальною пенсійною системою (другий рівень формування трудових пенсій), професійною пенсійною системою (формування пенсій за вислугу років та роботу в шкідливих умовах) та посилена добровільною системою недержавного пенсійного забезпечення (третій рівень). Інституційну основу цих рівнів мають скласти недержавні пенсійні фонди та інші фінансові установи, що вже сьогодні діють під ефективним контролем держави та представників застрахованих осіб, в тому числі – професійних спілок.


17 квітня 2018 року на засіданні Верховної Раді України має бути розглянуто проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування» (реєстр. № 6677), авторами якого є 59 народних депутатів України. Проект пройшов широке обговорення та всебічне дослідження на рівні уповноважених органів державної виконавчої і законодавчої влади, отримав рекомендацію про прийняття в першому читанні від Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, Комітету Верховної Ради України з питань з питань фінансової політики та банківської діяльності, схвалення академічної науки, експертного середовища. Своє позитивне ставлення до більшості положень законопроекту також висловило Міністерство соціальної політики України, ряд громадських організацій та галузевих профспілок.


Схвалення законопроекту № 6677 та набрання ним статусу Закону на поточній сесії Верховної Ради України дозволить продовжити пенсійну реформу та доповнити пенсійні виплати з солідарної системи виплатами з другого рівня, запровадити професійне пенсійне забезпечення та стимулювати подальший розвиток третього рівня. Країна отримає систему безпечного та ефективного формування пенсійних накопичень громадян, які одночасно стануть потужним джерелом внутрішніх довгострокових інвестицій та економічного розвитку.


Закликаємо народних депутатів України, представників виконавчої влади, Президента України підтримати законопроект № 6677 та забезпечити неухильне виконання законодавства щодо термінів запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування з 1 січня 2019 року.

З повагою  В.М. БУБНЯК,   
Голова Федерації профспілок транспортників України,
Голова профспілки залізничників і транспортних будівельників України