Члени секції отримали можливість обговорити нагальні проблеми господарства безпосередньо з директором департаменту приміських пасажирських перевезень ПАТ «Укрзалізниця» Володимиром Скобленком, який розповів учасникам заходу про загальний стан справ у господарстві, плани з його реформування та структурних перетворень.

 

Очільник департаменту дав позитивну оцінку співпраці з професійною секцією і профспілкою в цілому у вирішенні важливих соціальних і виробничих питань. Також він повідомив, що найімовірнішим варіантом реформування є створення філій приміських пасажирських перевезень на базі відповідних служб і моторвагонних депо регіональних філій. Передбачається, що філії укладатимуть з місцевими адміністраціями договори з надання послуг приміських перевезень і виконуватимуть їх замовлення щодо обслуговування необхідних маршрутів. Втім, на можливість такої співпраці керівництво департаменту дивиться песимістично, адже місцева влада і зараз не йде назустріч залізничникам у питанні погодження економічно обґрунтованих тарифів на приміські пасажирські перевезення і компенсації за проїзд пільговиків.


Можливість запровадження пілотного проекту щодо створення такої філії на одній із залізниць наразі розглядається керівництвом. Вони будуть планово збитковими, проте чітко розумітимуть свої витрати, а за умови результативної співпраці з місцевими адміністраціями в майбутньому можливий вихід принаймні на нульову рентабельність, припустив директор департаменту. Зміни не спричинять скорочень персоналу, підкреслив він, адже і нині у депо бракує працівників через невисоку заробітну плату і важкі умови праці.


Саме цим проблемам присвятили свої виступи члени профсекції. Багато запитань до директора департаменту стосувалися катастрофічного стану моторвагонного рухомого складу, його нестачі для здійснення необхідних перевезень, браку коштів на капітальні і поточні ремонти, відсутності необхідних матеріалів, запчастин і інструменту тощо. Члени профсекції просять департамент підтримати їх пропозицію щодо надання дозволу керівникам виробничих підрозділів використовувати частину доходу від допоміжної діяльності на нагальні потреби депо.


Проблемою є відсутність механічних вагономийних комплексів на більшості вузлів і недоліки в роботі тих, що працюють.


У неприйнятній ситуації опинилися провідники: з одного боку вони незахищені від неадекватних дій пасажирів під час руху, з іншого – від скарг, часто анонімних і безпідставних, на «гарячі» телефонні лінії, які, за свідченням членів профсекції, використовуються іноді навіть для зведення особистих рахунків. Відсутність охорони в електричках позначається не лише на безпеці провідників, але й на стані рухомого складу: відчувши безкарність, активізувалися зловмисники і вандали.


При цьому оплата праці провідників вкрай низка, а вимоги до отримання виручки часто надвисокі, при відсутності у працівників можливості впливу на пасажирів. Також чинна система преміювання не мотивує провідників на збільшення виручки. Водночас у деяких депо всупереч наказу Укрзалізниці від 4.03.2014 р., № 056 контракти провідникам продовжують на 1–3 місяці, фактично шантажуючи працівників перспективою втратити роботу у будь-який момент.


Окрім психологічного тиску, провідники, а також члени локомотивних бригад зазнають і прямих фінансових втрат, пов’язаних з роботою, адже від них вимагають носіння форменого одягу, але у деяких депо немає ні забезпечення ним, ні компенсації працівникам у разі придбання власним коштом.


Члени секції наполягають також на підвищенні заробітної плати працівників господарства, зміні підходів до преміювання, пропонують ввести доплати за ремонт застарілої техніки і членам локомотивних бригад за роботу в спеку при відсутності кондиціонерів у кабінах локомотивів тощо.


Департамент не заперечує порушених проблем, і шукає шляхів їх вирішення, запевнив В.Скобленко. Так, фінансовим планом передбачено витрати на капітальний ремонт, закупівлю нового рухомого складу, забезпечення підрозділів матеріалами і запчастинами. Втім, керівництво погоджується, що ці цілі вимагають значно більших коштів.


Триває робота з місцевими адміністраціями, причетними міністерствами та іншими органами влади щодо компенсації пільгових пасажирських перевезень, встановлення економічно обґрунтованих тарифів тощо.


Планується перегляд підходів до оплати праці провідників, запровадження безконтактних карток для оплати проїзду, заміну касових апаратів. Задоволений департамент результатами пілотного проекту щодо роботи провідників-касирів із залученням працівників відомчої охорони і відеорегістрацією продажу квитків у вагонах: значно зросла виручка, підвищилася дисципліна провідників і пасажирів, стверджують у департаменті.


Докладну відповідь на пропозиції учасників заходу департамент надасть після отримання протоколу засідання секції.


Відділ інформації Ради профспілки