У відповідності до законів України та конвенцій Міжнародної організації праці 24 вересня 2009 року підписано Угоду про утворення Спільного представницького органу всеукраїнських профспілок та профоб’єднань (СПО) для ведення колективних переговорів з укладення Генеральної угоди на 2010–2012 роки.
До складу СПО увійшли профспілки та профоб’єднання, які діють в усіх регіонах України та галузях економіки і представляють інтереси переважної більшості найманих працівників держави.
У жовтні 2009 року профспілкова Сторона звернулася до Кабінету Міністрів України, об’єднань роботодавців з пропозицією розпочати колективні переговори.
Ініціюючи укладення Генеральної угоди на 2010–2012 роки, профспілки ставлять вимоги та пропонують консолідувати дії органів виконавчої влади та підприємців на подолання наслідків економічної кризи, відновлення роботи підприємств та посилення соціального захисту населення в цих складних умовах.
Хоча за законом розпочати переговірний процес необхідно через 7 днів після отримання повідомлення профспілок, представники Уряду та СПО об’єднань роботодавців на національному рівні спромоглися приступити до роботи тільки 21 грудня 2009 року.
Консультації Сторін, проведені у грудні 2009-го і січні 2010 року, засвідчили, що Сторона власників безпідставно і послідовно затягує переговори з укладення Генеральної угоди, висуваючи надумані протиправні вимоги профспілкам, тим самим порушуючи як українське, так і міжнародне законодавство.
На спільному засіданні Робочої комісії повноважних представників від власників і профспілок 25 січня 2010 р. вкотре замість конструктивного обговорення попередньо погоджених питань переговорів представники Сторони власників почали нав’язувати зміни до складу профспілкової Сторони, що є безпрецедентним втручанням у внутрішню діяльність профспілок. Таким чином, своїми протиправними діями і нехтуванням законів представники Уряду і об’єднань роботодавців зірвали переговори.
Заявляємо, що вся відповідальність за зрив переговорів лягає на Міністра праці і соціальної політики Л.Денісову, яка очолює Сторону власників, і на першого заступника керівника групи повноважних представників Сторони власників О.Мірошниченка, які були зобов’язані забезпечити неупередженість і законність дій представників Сторони власників на переговорах.
Спільний представницький орган профспілок висловлює рішучий протест проти порушення Стороною власників профспілкових прав, Закону України «Про колективні договори і угоди» та конвенцій Міжнародної організації праці і звертається до Прем’єр-міністра України Ю.Тимошенко, всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців з вимогою забезпечити дотримання законності та принципів соціального партнерства. Пропонуємо доручити своїм представникам невідкладно розпочати переговори з укладення Генеральної угоди на новий строк, не доводячи ситуацію до загострення у цей складний для суспільства час.

Попереджуємо, що у разі невиконання наших вимог ми залишаємо за собою право звернутися до Міжнародної організації праці та судових інстанцій за захистом законних прав профспілок.

Василь ХАРА,
Керівник СПО всеукраїнських профспілок та профспілкових об’єднань
для ведення  колективних переговорів та соціального діалогу на національному рівні,
Голова Федерації профспілок України