У рішенні СПО зазначено, що останнім часом через зростання обсягів заборгованості із заробітної плати, масові вимушені звільнення «за власним бажанням» та «за згодою сторін», політику жорсткої економії за рахунок здешевлення витрат на робочу силу, погіршення умов праці, «заморожування» зарплат, зниження соціальних гарантій тощо працівники змушені все частіше використовувати для захисту своїх законних прав та інтересів право на страйк.

Українським законодавством страйк визначається як вища форма розвитку колективного трудового конфлікту. Порядок здійснення цього права встановлено Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Водночас надмірно складний механізм застосування права на страйк та низка обмежень на рівні законодавства ускладнює реалізацію цього права на теренах нашої держави. Обмежуючі норми містяться щонайменше у 17 Законах України, які, на думку профспілок, сьогодні потребують перегляду, зокрема й у ст. 18 Закону «Про транспорт».

Особливу тривогу викликає спроба роботодавців на міжнародному рівні поставити під сумнів право на страйк. Група роботодавців у Міжнародній організації праці домагається змінити тлумачення Конвенції № 87 і скасування юридичної практики МОП щодо права на страйк. Таким чином в органах МОП створено конфліктну ситуацію, від якої, насамперед, можуть постраждати працівники, оскільки рішення МОП з актуальних питань зайнятості блокуються.

Тому, згідно з рішенням СПО, з метою солідарної підтримки конституційного права на страйк та з нагоди Всесвітнього дня на захист права на страйк профорганізації повинні провести низку заходів. Зокрема, передбачено проведення інформаційної та роз’яснювальної роботи серед спілчан, обговорення обмежень і заборон права на страйк за участі представників центральних органів виконавчої влади, місцевих органів самоврядування, організацій роботодавців. Передбачено також проведення публічної тристоронньої дискусії стосовно юридичної практики МОП щодо права на страйк і круглого столу: «Врегулювання конфліктів на ринку праці України в умовах євроінтеграції: Нова модель вирішення трудових спорів та перспективи її впровадження».

Членів СПО об’єднань профспілок зобов’язано взяти участь у підготовці законодавчих ініціатив щодо зняття численних обмежень на право на страйк, закріплених у спеціальних законах, та вдосконалення порядку вирішення трудових спорів (конфліктів).

 

РІШЕННЯ
Про участь СПО об’єднань профспілок у проведенні Всесвітнього дня дій захисту права на страйк

(Завантажити)

Інформаційна записка “Право на страйк в Україні”

Стор. 1

Стор. 2

Стор. 3

Стор. 4

Стор. 5

Стор. 6