У лавах Сил оборони служать понад 10 тис. залізничників. Понад 700 з них вже повернулися до роботи. Укрзалізниця неодноразово наголошувала на тому, що створюватиме для працівників, які повернулися з військової служби, максимально комфортні умови для адаптації.

Водночас, певні пільги та гарантії для таких працівників передбачає і трудове законодавство.

Зокрема, учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік відповідно до ст.77-2 КЗпП України і ст. 16-2 Закону «Про відпустки».

Звертаємо увагу, що ця додаткова відпустка не належить до щорічних і повинна бути використана протягом календарного року. Якщо працівник не скористається нею, то вона не переноситься на наступний рік і компенсація за неї, у т. ч. при звільненні, не виплачується. Також її не можна ділити на частини.

Ця відпустка надається на підставі заяви працівника незалежно від відпрацьованого часу.

І хоча відповідно до ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, в АТ «Укрзалізниця» ця відпустка надається, її оплату було поновлено у листопаді 2022 року.

Про інші пільги та гарантії демобілізованим працівникам читайте у наших наступних публікаціях.