Професійна спілка залізничників та транспортних будівельників України
ДОРОЖНА ПРОФСПІЛКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ ЛЬВІВСЬКОЇ ЗАЛІЗНИЦІ
1 вересня 2016 р.

Членам Ради профспілки залізничників і транспортних будівельників України

У галузях господарства України, в яких відбувалися корпоратизація і акціонування, часто проводилися заходи з нейтралізації діяльності виборних профспілкових органів, де можна було – їх перетворювали  на кишенькові організації або знищували. Тож теперішня ситуація у регіональній філії “Львівська залізниця” типова. Це – спроба перетворити діючі профспілкові організації на аморфні в соціальному захисті структури, які за вказівкою представників роботодавців будуть виконувати їхні доручення, а не повноваження, передбачені Статутом.

У ході цьогорічної звітно-виборної кампанії профспілки позиція у багатьох керівників виробничих підрозділів Львівської залізниці була така, щоб послабити, знесилити, а, може, і взагалі позбутися компетентного голови профкому. Протидія діяльності профспілковим комітетам ставала більш організованою і скоординованою, особливо під час проведення звітів і виборів у первинних організаціях колійного господарства,  де чинився прямий тиск на керівників підрозділів і голів профкомів.

На ХХХІ звітно-виборну конференцію дорожньої профспілкової організації членськими організаціями неправомірно, всупереч вимогам Статуту профспілки, було обрано делегатами трьох роботодавців. З цього питання роз’яснення Ради профспілки було завчасно надруковано в газеті “Львівський залізничник”. Постійно діюча мандатна комісія дорожньої профспілкової організації 5 травня п. р. теж не визнала їх повноваження. 11 травня звітно-виборна конференція дорожньої профспілкової організації теж не підтвердила їхні повноваження як делегатів, але як учасникам конференції їм було надано можливість обговорювати діяльність дорожнього комітету профспілки за звітний період та висловити бачення напрямків роботи.

Після виступу в.о. голови регіональної філії “Львівська залізниця” Груника І.С., що першим покинув конференцію, поспішно за ним вийшли й інші роботодавці та велика «група підтримки» з керівного складу залізниці, які на конференцію навіть не запрошувалися. За ними, за вказівкою, потягнулися делегати Ужгородської територіальної профорганізації, територіальної профспілкової організації Рівненської дирекції залізничних перевезень, об’єднаної профспілкової організації Львівської дирекції залізничних перевезень, окремі делегати від профспілкових організацій Коломийського і Львівського вузлів. Це був спланований демарш, з використанням адміністративного ресурсу, щоб зірвати конференцію. Але конференція після невеликої перерви продовжила свою роботу в легітимному складі.
       
На першому засіданні дорожнього комітету профспілки 14.06.2016 року було заплановано врегулювати спірні питання, що виникли після проведення ХХХІ звітно-виборної конференції дорожньої профспілкової організації. Однак обрані шляхом прямого делегування члени дорожнього комітету профспілки від Ужгородської територіальної, Рівненської територіальної, Львівської об’єднаної профспілкових організацій на засідання не прибули. Все ж засідання дорожнього комітету було проведено у відповідності до вимог Статуту профспілки і було правомочним.

У врегулюванні конфліктів наштовхуємося на глуху стіну, втрату ділової репутації, необов’язковість і безвідповідальність у дотриманні статутних норм і рішень Ради профспілки.

На виконання постанови президії Ради профспілки  10 серпня 2016 року у Львові за участі заступника Голови профспілки Сінчака М.Г. проведено консультації сторін щодо врегулювання конфлікту.

Представниками дорожнього комітету з метою  збереження єдності був запропонований варіант проведення позачергової конференції дорожньої профспілкової організації з обранням керівних органів. Афтанас Я.Д. заявив: “Ми прийняли рішення і будемо йти шляхом створення паралельної структури”. І від подальших переговорів щодо досягнення домовленостей сторона відмовилася.

Продовжується створення роботодавцями на Львівській залізниці підконтрольної їм регіональної первинної профспілкової організації регіональної філії “Львівська залізниця” та примушування працівників переходити до її складу.
  
Чинне законодавство і Статут профспілки залізничників і транспортних будівельників України не передбачають одночасне перебування на обліку члена профспілки в кількох первинних профспілкових організаціях.
 
Дорожній комітет профспілки змушений був  звернутися до прокуратури про вчинення роботодавцями на Львівській залізниці злочину, передбаченого статтею 170 Кримінального кодексу України. Триває слідство.

Роботодавці – заступник начальника регіональної філії “Львівська залізниця” Єфіменко О.А., начальник виробничого структурного підрозділу “Львівська дирекція залізничних перевезень” Федак Я.А. звернулися з окремими позовами в Галицький районний суд м. Львова про незаконність позбавлення їх повноважень делегата та нелегітимність роботи ХХХІ чергової звітно-виборної конференції дорожньої профспілкової організації після припинення  ними і частиною делегатів  участі в подальшій  роботі конференції виходом із залу засідань. Відбулися перші засідання судових процесів.
 
“Засновники”  регіональної профспілкової організації регіональної філії “Львівська залізниця” передбачили ймовірний варіант невзяття Радою профспілки організації на профспілковий облік. Для цього, як метод шантажу, ультиматуму та засіб впливу, вироблено статут місцевої профспілки.

Надалі продовжується грубе втручання роботодавців у статутну діяльність профспілкових організацій і дорожнього комітету профспілки. Зокрема, у проведення і прийняття рішень профспілкових конференцій первинних профспілкових організацій  про вихід  первинної профорганізації зі складу дорожньої профспілкової організації Львівської залізниці. 16 серпня 2016 року для ухвалення таких рішень були скликана позачергова конференція первинної профспілкової організації виробничого структурного підрозділу “Тернопільська дирекція залізничних перевезень”, 18 серпня – первинної профспілкової організації виробничого підрозділу “Самбірська дистанція колії” філії “Львівська залізниця”. З критикою на дорожній комітет профспілки і закликами утворення нової профспілкової організації залізниці доповідачем на конференціях виступав член Ради профспілки, голова Ужгородської територіальної профспілкової організації Афтанас Я.Д.
 
В Івано-Франківській  дирекції залізничних перевезень адміністрацією  був підготовлений і направлений на станції дирекції уніфікований макет протоколу позачергових зборів цехового комітету станції, в якому обвинувачуються  виборні профспілкові органи дорожньої профспілкової організації у відчуженні майна трудового колективу залізниці, та з готовим рішенням про перехід до новоутвореної об’єднаної профспілкової організації дирекції.

22 липня керівники цієї дирекції на заняттях з начальниками станцій ставлять питання про проведення зборів членів профспілки станцій та ухвалення рішення про вихід зі складу територіальної організації. На всі станції дирекції розіслано макети протоколів позачергових зборів членів профспілки станції про вихід цехових організацій зі складу територіальної організації, з шаблонним виступом голови цехового комітету і постановою зборів.

Толерантність до опонентів і опозиціонерів є етичним кредо дорожнього комітету профспілки. Ми виходимо з того, що будь-яке питання можна вирішити шляхом переговорів та згоди.

Розхитування дисципліни і відсутність почуття громадського обов’язку  зайшли надто далеко. Серед профспілкових лідерів з’явилися  кон’юктурщики, пристосуванці до роботодавця. Є  спроби висування на профспілкові посади не за визначеними в Статуті профспілки критеріями, а за категоріям «земляцтва» та особистої відданості.

На черговому з’їзді профспілки в грудні 2016 року треба розглянути питання посилення внутріспілкової демократії, внести корективи у виборчу систему профспілки. Адже вибори в профспілкових організаціях не повинні перетворюватися у формальний акт з урахуванням побажань роботодавця, а виходити лише з інтересів усіх спілчан.

Зважаючи на вищенаведене, вважаємо за потрібне ініціювати виключення з членів профспілки залізничників і транспортних будівельників України за порушення Статуту, Закону України про профспілки, їх права та гарантії діяльності, та дії, які приводять до дискредитації та послаблення нашої профспілки.

Також вважаємо за потрібне ініціювати внесення в Статут профспілки змін і доповнень, які б дозволяли Раді профспілки прямо, без дозволу первинної профспілкової організації, виключати з профспілки тих членів, які грубо порушують Статут профспілки.

З повагою
Голова дорожньої профспілкової організації Львівської залізниці А.А.Сенишин