28 квітня в Україні відзначають День охорони праці (Указ Президента України від 18 серпня 2006 року № 685/2006), який збігається з Всесвітнім днем охорони праці (або Всесвітнім днем безпеки та здоров’я на робочому місці).

Міжнародна організація праці визначила, що в 2023 році він відбувається під гаслом:  «Безпечне та здорове робоче середовище – основний принцип та право на роботі».

У червні 2022 року Міжнародна конференція праці (МКП) вирішила включити «безпечне та здорове робоче середовище» в систему основних принципів і прав у сфері праці, що діє в МОП. З цієї нагоди Конвенція про безпеку та здоров’я на роботі  (№ 155) та Конвенція про основи, що сприяють безпеці та здоров’ю на роботі  (№ 187) були проголошені основними конвенціями.

У результаті цього рішення всі держави-члени МОП, навіть ті, які не ратифікували вказані конвенції, мають зобов’язання, що випливає вже із самого факту їхнього членства в Організації, дотримуватися, зміцнювати та реалізовувати добросовісно та відповідно до Статуту МОП принципи, що стосуються основних прав, які є предметом цих конвенцій.

З нагоди Дня охорони праці 27 квітня відбулась масштабна онлайн-конференція, присвячена актуальним питанням безпеки праці і здоров’я працівників, яку організував журнал «Охорона праці» за підтримки проєкту МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні».

На конференції проаналізовано завершення зазначеного проєкту МОП та подальші рекомендації щодо того, що саме слід урахувати Україні для узгодження проєктів законодавчих і нормативно-правових актів з безпеки і здоров’я на робочому місці зі стандартами МОП і ЄС, наближення національного законодавства з цих питань до стандартів ЄС як одне із завдань для вступу до Європейського Союзу.

Окремі блоки були присвячені безпеці і здоров’ю на роботі, а також психосоціальній підтримці на робочому місці у воєнний та післявоєнний час та відповідному досвіду України в умовах російської агресії.

В АТ «Укрзалізниця» 27 квітня відбулась селекторна нарада, присвячена Дню охорони праці, організована Департаментом безпеки руху. У ній взяли участь директори філій і регіональних філій, фахівці, відповідальні за охорону праці, представники Держпраці, а також головний технічний інспектор праці Ради профспілки Володимир ДОРОШЕНКО.

Він, зокрема, наголосив на необхідності посилення охорони праці у виробничих підрозділах, вчасного забезпечення працівників спецодягом і спецвзуттям, приведення в належний стан санітарно-побутових приміщень, вшанування пам’яті  працівників, загиблих від нещасних випадків на виробництві, та допомоги їхнім сім’ям, забезпечення можливості укриття працівників під час оголошення повітряної тривоги у приміщеннях цивільного захисту (бомбосховищах) та наявності в цих приміщеннях питної води, продуктів харчування, медикаментів, санітарно-побутових приладів, місць для сидіння.

Останнє питання зараз докладно вивчає технічна інспекція праці Ради профспілки і воно буде розглянуто на засіданні президії в травні. Але попередні результати показують, що не всі укриття відповідають вимогам Кодексу цивільного захисту, тож В.Дорошенко наголосив на необхідності виправлення ситуації. 

Також він детально розповів про ініціативу профспілок, зокрема і Профспілки залізничників і транспортних будівельників України, на законодавчому рівні вирішити проблемні питання проведення атестації робочих місць в умовах воєнного стану. 

Так, під час воєнного стану на деяких підприємствах неможливо своєчасно провести атестацію робочих місць за умовами праці, що позбавляє працівників права на отримання пільг та компенсацій, а також зарахування стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Наразі оприлюднено проєкт постанови КМУ, яка враховує пропозиції профспілок і передбачає, що атестація, строк проведення якої настав у період дії воєнного стану, за рішенням роботодавця, погодженим із профспілкою, може бути проведена протягом шести місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні. А результати атестації, проведеної до введення воєнного стану в Україні, продовжують діяти та використовуються у період дії воєнного стану та протягом шести місяців з дня його припинення чи скасування.

З нагоди Дня охорони праці Голова профспілки Олексій СЕМЕРУНЬ привітав усіх причетних фахівців:

«Дякую всім фахівцям з охорони праці, технічним інспекторам праці Ради профспілки, які відповідально і на совість виконують свою роботу, стоять на варті безпеки праці, здорового і комфортного виробничого побуту. Ви відповідаєте за найцінніше – життя і здоров’я наших працівників.  В умовах воєнного стану небезпека на робочому місці залізничників і всіх українців значно посилилась, і ви мало можете на це вплинути. Проте там, де ваші дії та слова можуть змінити ситуацію на краще – її необхідно змінювати.  А профспілка в цьому завжди допоможе».