Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 № 2710-IX зупинено на 2023 рік дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Відповідна норма закріплена у п. 3 Прикінцевих положень.

Отже, усі роботодавці отримали послаблення на 2023 рік у вигляді призупинення обов’язку щодо проведення індексації заробітної плати. Норма запрацювала з 1 січня. Востаннє індексація нараховувалась у грудні 2022-го.

Скасування індексації стосується не лише заробітної плати, а й усіх інших доходів фізичних осіб, які індексують згідно з Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Це, зокрема:

▪️ пенсії;

▪️ стипендії;

▪️ грошове забезпечення;

▪️ суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування;

▪️ суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

▪️ розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Зважаючи на те, що призупинення виплати більшості передбачених Галузевою угодою і колдоговорами доплат і надбавок вже спричинило суттєве зниження розміру заробітної плати, а останнє підвищення тарифних ставок і посадових окладів залізничників відбулось у грудні 2021 року, скасування індексації в АТ «Укрзалізниця», на думку профспілки, стане каталізатором соціального вибуху.

Тому, враховуючи норму статті 9-1 КЗпП, де визначено, що підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно зі законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників, Профспілка залізничників і транспортних будівельників України звернулася з листом до правління АТ «Укрзалізниця» з пропозицією продовжити індексувати заробітну плату працівникам Товариства.