Поспілкувалися з головами «молодіжки» минулих років і цьогоріч обраною на новий період лідеркою, щоб дізнатися, які, на їхню думку, зміни відбулися у молодіжному русі профспілки, чим вони зумовлені, і які будуть побажання молоді з нині сформованої нової команди.

 

Олександр Гнатюк, голова Молодіжної ради профспілки в 2004–2006 рр. 

 

— Ви були першопрохідцем, з Вас починався молодіжний рух у наших профспілкових лавах. В одному зі своїх виступів Ви згадували про шанс, який дала Вам профспілка, і про роль випадку, що відкрив нові можливості. Ви мали на увазі рівень довіри і відповідальності, які разом з очільництвом отримали як перший молодіжний лідер профспілки?

 

— Поруч із повноваженнями й ініціативами завжди є довіра і відповідальність. Перша команда Молодіжної ради профспілки ставила за мету побудувати молодіжних рух у профспілці та забезпечити створення молодіжних рад в усіх організаційних профспілкових структурах. Вперше завжди складно, але ми тісно працювали разом із керівництвом та фахівцями Ради профспілки. Саме такий тандем став успішним.

 

— Багато чого досягнуто, але що найперше згадується з тих часів, адже минуло вже 16 років? Що вдалося реалізувати і передати наступникам?

 

— Особливо, і сьогодні вже з усмішкою, згадується як ми, голови молодіжних рад усіх рівнів, комунікували один із одним. Нагадаю, то були часи, коли і факс не в кожного був на робочому місці. Сьогодні працювати набагато легше, коли уся профспілка «заармована» у viber-групах, буквально моментально є можливість зустрітися в Zoom та вирішити усі питання.

 

Згадується, що у молодіжного руху були сплески та затишшя. Особливо запам’яталися перші грантові проєкти, семінари та тренінги, коли ми вбирали знання, як губки, щоб потім віддячити профспілці за цей досвід добрими справами, започаткування волонтерського руху, перші спроби відстоювання прав… І, звісно, коли вперше про нас заговорили з трибуни Верховної Ради України, оголошуючи депутатське звернення щодо неробочих механізмів застосування податкової пільги… То було у перший рік, коли за законом повинна була запрацювати ця модель, але ні роботодавці, ні податкові органи, ні суди не були до цього готові. Усього і не розповісти і не опублікувати.

 

Запам’яталося, як організовували, разом із керівником на той час Молодіжного Європейського парламенту в Україні «Пробіг заради життя» на вулиці Хрещатик. То було масштабно, дійсно круто, і ми вважали це іспитом на зрілість. До речі, той хлопчина тепер керує Міністерством економіки України.

 

На той час ми мріяли, аби про молодіжні ради було щось гарне написано у Статуті профспілки. Що потрібно створювати, ми – частина оргструктури, голова «молодіжки» є членом «дорослого» виборного органу, конференції і З’їзду відповідно… Сьогодні це вже є в Статуті. Потрібно виконувати.

 

— Що Ви хотіли б побажати нинішнім молодіжним лідерам?

 

— З чого розпочав, тим і завершу. Поруч із повноваженнями й ініціативами завжди є довіра і відповідальність. Це слова для усіх, особливо для голів та членів молодіжних рад. Поважайте один одного, вчіться аргументовано дискутувати, дійте спільно із профспілкою та станьте її кращою частиною.

 

Володимир Коробенко, голова Молодіжної ради профспілки в 2006–2011 рр.

 

— Ви згадували у своїх попередніх виступах про здобутий колосальний досвід, який Вам дала профспілка. Розкажіть детальніше, що саме Вам допомогло у подальшій роботі на залізниці? І, до речі, поділіться з читачами, де Ви зараз працюєте?

 

— Досвід, здобутий завдяки роботі в профспілці, значною мірою позитивно вплинув на мій розвиток як особистості, так і фахівця. Для ведення конструктивного та дієвого діалогу з метою відстоювання прав працюючих залізничників та студентів залізничних вишів довелося багато вчитись, адже профспілкова діяльність торкається різних аспектів життя. Без знань законодавства, юриспруденції, охорони праці, норм колективних договорів та іншого важко відстоювати свою позицію. Підготовка доповідей, протоколів, листів значною мірою покращила мій досвід в оформленні та укладанні документів. Окрім того, специфікою роботи в профспілці є взаємодія з людьми, публічність і усвідомлення відповідальності за все, що ти скажеш, а цьому теж треба вчитись.

 

Щодо роботи, то я працюю провідним адміністратором системи відділу оперативного реагування на інциденти інформаційної безпеки (кіберзахист) у філії «ГІОЦ» АТ «Укрзалізниця».

 

— Ви говорили колись, що молодіжний рух від початку розвивався дуже жваво й активно, а потім пішов на спад? З чим це, насамперед, було пов’язано? І, як відомо, зараз ситуація на залізничному транспорті надзвичайно складна. Що можна побажати в таких реаліях молоді, яка нині сформувала молодіжну гілку профспілки?

 

— Причини спаду активності молодіжного руху безпосередньо пов’язані зі станом справ у галузі. Я не пам’ятаю точних даних, але на початку моєї п’ятирічної каденції на посаді голови Молодіжної ради профспілки кількість працюючої молоді віком до 28 років і студентів була понад 90 тис. осіб. Середній рівень заробітної плати на залізниці займав 8–9-те місця галузей народного господарства. А що ми маємо тепер?..

 

Молоді я б побажав вчитися і ще раз вчитися, бути ініціативними і не боятися брати на себе відповідальність. 

Маю також побажання до адміністрації. Активніше залучайте молодь до роботи , спілкуйтеся з ними на рівних. Це допоможе їм відчути впевненість у собі. Частіше організовуйте зустрічі і семінари. Ніщо так не об’єднує людей, як живе спілкування.

 

На жаль, з молодіжним лідером 2011–2013 рр. Віталієм Песчанським не вдалося поспілкуватися через втрачені контакти, адже він проживає на непідконтрольній території зони проведення Операції об’єднаних сил.

 

 

Ірина Ов’єдо Альмуедо, голова Молодіжної ради профспілки в 2013–2016 рр.

 

— Ваші слова, що за кожним рішенням, ухваленим керівництвом на користь залізничників, – місяці, а то й роки методичної роботи і непростих переговорів з профспілкою, – дуже влучні і мудрі. Чого навчилися Ви за роки, коли очолювали Молодіжну раду? 

 

— Так, дуже вагомим для молоді було ухвалення рішення внести зміни до Статуту профспілки. Молодіжні лідери автоматично стали членами президії, членами виборних органів відповідних рівнів профспілки та делегатами конференцій і З’їзду. Це сприяло лобіюванню інтересів молоді на рівні вищих керівних органів профспілки.

 

На засіданнях молодь вчиться вести переговори з керівництвом Укрзалізниці, відстоювати інтереси залізничників, дивлячись на профспілкових лідерів, які мають досвід і вагомий «багаж» знань у профспілковій роботі.

 

Чому саме навчили мене роки очільництва молодіжного руху профспілки – це вміти чітко формулювати свою думку, впевнено йти до мети, захищати інтере­си працівників перед керівництвом АТ «Укрзалізниця».

 

Для себе особисто – це виступи перед великою аудиторією, часто без підготовки, необхідність швидко ухвалювати рішення і при цьому максимально обдумувати наслідки. Й надалі вчуся бути гнучкою.

 

Також великий плюс – знайомство з молоддю майже у кожному куточку України, і з більшістю підтримую стосунки до цього часу. Міжнародні конференції також принесли користь. Це – обмін досвідом і нові знайомства.

 

Хочу подякувати своїм попередникам – молодіжним лідерам О.Гнатюку, В.Коробенку, які постійно мене підтримували і допомагали працювати. Багато в чому саме від них я черпала для роботи з молоддю: ідеї, цікаві підходи у вирішенні питань. З ними я відчувала надійний тил і допомогу в роботі.

 

— Які Ваші побажання нинішнім молодіжним лідерам і що, на Вашу думку, було б цікаво молоді зараз реалізувати? 

 

— Мої побажання молодіжним лідерам усіх рівнів профспілки – як завжди, бути єдними, згуртованими, допомагати один одному, підтримувати в будь-яких ситуаціях, обговорювати разом ідеї і шляхи їх реалізації в пріоритетному порядку. 

На мою думку, що наразі цікаво і актуально молоді – це розвиток в ІТ-сфері, розвиток інноваційних профспілкових проєктів. Я завжди за розвиток.

 

Тому з новими молодіжними лідерами завжди буду рада працювати і підтримувати зв’язок по можливості.

 

Максим Гупалов, голова Молодіжної ради профспілки в 2016–2018 рр.

 

— У свій час Ви активно допомагали розвивати соціальні проєкти профспілки. Чи знайомі Ви зараз з ініціативами «молодіжки» і чи слідкуєте за життям і новинами Молодіжної ради?

 

— На сьогодні я не тримаю руку на пульсі життя Молодіжної ради профспілки, хоча і підтримую зв’язок з деякими «старожилами» молодіжного профспілкового руху. Тому поверхнево знайомий з такими проєктами, як «Онлайн-вікторина для профільних навчальних закладів», «Майданчик для неформального спілкування». Та хотілось би виокремити проєкт, який мене особисто зацікавив найбільше, це – позаштатна правова інспекція праці. Гадаю, така ініціатива допоможе молодим членам профспілки відчути більше відповідальності перед спілчанами, опанувати нові скіли для роботи у профспілковій діяльності та мотивуватись до більш активних дій.

 

— З розвитком інформаційних технологій, із залученням онлайн-сервісів для комунікації молодь отримала можливість у будь-який зручний для них час частіше зустрічатися. Як Ви вважаєте, це може замінити «живе» спілкування? 

 

– Ні! В жодному разі! Онлайн-сервіс може допомогти вирішити нагальні питання та трішки зекономити кошти… Але при всіх плюсах вважаю, що ми і так занадто багато часу перебуваємо онлайн. Тільки під час живого спілкування та під час неформальних зустрічей відбувається єднання в команду. Навіть якісь спірні моменти краще вирішувати, дивлячись в очі опоненту не через камеру та блакитний екран. 

 

— Кілька слів натхнення молодим спілчанам задля їх активної участі у житті профспілки.

 

— Колеги, майте критичне мислення. Ніколи не зраджуйте собі. Скоріш за все, це будуть ваші перші серйозні кроки у профспілковій діяльності на такому рівні. Сидячи на конференціях з білими манжетами, не забувайте про тих, заради кого ви туди потрапили і чиї інтереси ви відстоюєте.

 

Ірина Колесник, голова Молодіжної ради профспілки з 2018 р. – дотепер

 

— Ви активно представляєте молодь на засіданнях вищих органів профспілки. Під час обговорення зі «старшими» колегами у Вас є своя чітка позиція щодо ситуації, яка склалася на той чи інший момент в галузі. Розкажіть, як Ви готуєтесь і наскільки складно доводиться доносити позицію молоді? Чи можна без підготовки виступити перед членами президії? 

 

— Насамперед підготовка йде з детального вивчення проєктів постанов президії, які нам попередньо надсилаються для ознайомлення. Якщо серед документів є ті, що безпосередньо стосуються саме молоді, я надсилаю їх для вивчення у створену viber-групу «Молодіжна рада», де всі члени молодіжної ради можуть з ними ознайомитись та надати свої пропозиції і зауваження, після чого вони підсумовуються та озвучуються безпосередньо на засіданні. Щодо складності доводити свою позицію, я б відзначила, що останні два роки члени президії лояльно і з розумінням ставляться до проблем та потреб молоді, з повагою сприймають усі аргументи стосовно таких питань і, звичайно, висловлюють свою підтримку голосом «за». Зрозуміло, що виступити без підготовки можна завжди і перед ким завгодно, якщо ти володієш ситуацією та перебігом справ в Укрзалізниці та профспілці в цілому.

 

У мене за плечима 11 років профспілкової роботи, 8,5 з яких – на посаді голови первинки, тож про першочергові проблеми я знаю і переживаю разом з працівниками, також добре орієнтуюсь в усіх необхідних документах, тому проблеми з виступами без підготовки не маю.

 

— Розкажіть про амбітні плани Молодіжної ради найближчим часом. Над якими ініціативами Ви наразі працюєте? 

 

— На VII Форумі молоді були висловлені зауваження стосовно проведення його в онлайн-режимі, пунктів Статуту та недосконалості чинного Положення про молодіжні ради. Тому пріоритетним напрямом діяльності Молодіжної ради на найближчий період є лобіювання змін до Статуту профспілки, звернення до Ради профспілки стосовно створення нової інструкції про звіти і вибори у режимі онлайн, з використанням платформи Zoom, або ж вдосконалення діючої інструкції з урахуванням цих особливостей, з обов’язковою участю молоді, оскільки ми одними з перших відчули такий досвід на собі. А також, звичайно, створення проєкту нового По­ложення про молодіжні ради з урахуванням потреб та особливостей сьогодення. Ну і, звісно, перш ніж провести усю цю роботу ініціювати навчання членів Молодіжної ради. Також продовжуємо роботу щодо введення в дію проєкту про позаштатну правову інспекцію, роботою над яким Молодіжна рада, спеціалісти Ради профспілки та головний правовий інспектор праці Ради профспілки займалися протягом минулого періоду.

 

– Кілька слів молодим залізничникам, які хотіли б долучитися до профспілкових лав.

 

Будемо усіх раді бачити у складі молодіжних рад різних рівнів. Якщо ви активний член профспілки та хотіли б бачити своє майбутнє разом із профспілкою – ласкаво просимо! Головне – пам’ятати, для чого було створено молодіжну раду, а це – захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів молодих спілчан (до 35 років) у складі первинних проф­організацій підприємств, структурних підрозділів, установ, а також в об’єднаних, територіальних, дорожніх профорганізаціях, профспілці в цілому.

 

 


Екскурс в історію: як все починалося

 

Значна кількість молодих членів профспілки і специфічні для молоді проб­леми зумовили необхідність відшуковувати та формувати нові підходи й методи взаємодії. 

 

Ініціатором створення молодіжної гілки тоді виступила Рада профспілки, яка своєю постановою 26 лютого 2004 р. ухвалила Положення про молодіжні ради профспілки. Відповідно до цього документа протягом року у профорганізаціях усіх рівнів були проведені конференції та збори зі створення молодіжних рад.

 

Оскільки з часом стало зрозуміло, що молодіжний рух не може віддзеркалювати повною мірою весь спектр діяльності профспілки, у процесі його становлення було актуалізовано головні завдання, які згодом, у грудні 2009-го, були затверджені у новому Положенні про молодіжні ради. Представницька функція профспілкової молоді у складі виборних органів викликала чимало дискусій. Деякі колеги вважали, що непотрібно молоді надавати пільги при обранні в профоргани, обрання має бути на загальних підставах. І коли це питання було винесено на розгляд Ради профспілки у березні 2011 р., воно спочатку не знайшло підтримки і, відповідно, не було прийнято.

 

І саме завдяки активній роботі молодіжних лідерів – першого голови Молодіжної ради профспілки О.Гнатюка, пізніше обраних – В.Коробенка, В.Песчанського, І.Ов’єдо Альмуедо, які наполегливо доносили думку молоді до керівництва Мінтрансу (Мінінфраструктури), Укрзалізниці, головних управлінь, тобто власним прикладом показали, як має здійснюватися робота щодо представництва інтересів молоді, серйозні наміри молодіжного руху були підтверджені і схвалені Радою профспілки 27 листопада 2013 р. 

 

На засіданні вищого колегіального органу внесено зміни до Статуту профспілки і затверджено відповідну норму – голови молодіжних рад за посадою входять до складу виборних профспілкових органів та їх президій і одночасно є делегатами відповідних конференцій, З’їзду.

 

За матеріалами книги «10 років молодіжному руху профспілки» (2014 р.) за редакцією першого заступника Голови профспілки у 2002–2016 рр. Михайла Сінчака