До теми

Голова Федерації профспілок транспортників України, Голова профспілки залізничників і транспортних будівельників України Вадим Бубняк 21 квітня п.р. спрямував Голові СПО всеукраїнських профоб’єднань Григорію Осовому листи з пропозиціями не погоджувати законопроєкти № 5371 та 5388.

 

Зокрема, зазначено, що запропоновані у проєкті Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність» (реєстр. № 5371) зміни до трудового законодавства щодо договірного регулювання трудових відносин для окремих категорій працівників мають несистемний, незбалансований, дискримінаційний характер, а також не узгоджені з нормами міжнародного законодавства. 

 

У законопроєкті передбачено, що основним джерелом трудових відносин стане трудовий договір, сторони якого, нібито, рівні, а  насправді це призведе до того, що працівника буде позбавлено будь-якого захисту, прав і гарантій, передбачених законодавством. При цьому у роботодавця з’явиться можливість безпідставно звільнити працівника в односторонньому порядку без дозволу профспілкового органу. Крім того, заробітну плату виплачуватимуть лише один раз на місяць, а «відпускні» – не за три дні до початку відпустки, а в перший її день.

 

Законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції трудових відносин» (реєстр. № 5388 від 16.04.2021 р.) загалом спрямовано на спрощення ведення бізнесу, однак він суттєво звужує  трудові права та «завдає удару» соціально-економічним інтересам працівників. Роботодавцю надається право укладати практично без обмежень строкові трудові договори та переукладати їх декілька разів без будь-яких наслідків. 

 

Крім того, за цим законопроєктом звільнити працівника можна буде на підставах, передбачених не лише законодавством, а й строковим трудовим договором. Також зменшено кількість категорій працівників, яким не може бути встановлено випробування при прийомі на роботу. Випадки залучення працівників до роботи у вихідний день або понаднормово можуть бути передбачені вже й трудовим договором. При цьому працівники будуть позбавлені можливості профспілкового захисту, адже процедуру надання згоди профорганом на звільнення працівника, одержання дозволу на проведення надурочних робіт, роботу у вихідний день, погодження графіків змінності, запровадження підсумованого обліку робочого часу тощо – хочуть скасувати.