Про встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деякі інші питання роботи підприємств критичної інфраструктури

(щодо внесення змін до статей 40, 43, 46 та 142 Кодексу законів про працю України)

Парламент 4 червня 2024 р. повторно ухвалив Закон № 3768-IX «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань», врахувавши пропозиції Президента.

Закон опубліковано 27 червня, він набере чинності 27 вересня 2024 р.

Що ж чекає залізничників наприкінці вересня 2024 р. (основне):

  1. З’являться нові підстави для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця (п.13 та п. 14 ст. 40 КЗпП):
  • набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;
  • невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації в частині положень, передбачених частиною другою ст. 142 цього Кодексу (див. п. 4).

2. Буде потрібна попередня згода виборного органу первинної профорганізації (профспілкового представника) для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у разі невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації в частині положень, передбачених частиною другою ст. 142 цього Кодексу (ст. 43 КЗпП).

Примітка: У період дії воєнного стану норми ст. 43 КЗпП не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів (ч. 2 ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

3. З’являться нові підстави відсторонення роботодавцем від роботи працівників критичної інфраструктури – у разі проведення службової перевірки роботодавцем, який віднесений до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктів чи операторів критичної інфраструктури (ст. 46 КЗпП).

4. Передбачено, що складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.

Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим (ст. 142 КЗпП).