Продовжуємо публікувати приклади актуальних судових справ, проаналізовані в роз’ясненні «Перша судова практика у спорах щодо трудових відносин під час воєнного стану» експертами програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), яка виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Судова практика в питаннях про виплату заборгованості за заробітною платою
Огляд ситуації:
позивача наказом № 60-К від 16.05.2022 було звільнено за угодою сторін у зв’язку з неможливістю працювати у військовий час згідно з п. 1 ст. 36 КЗпП України. Претензій щодо виконання роботи у відповідача до позивача не було і немає, втім, відносно оплати виконаної роботи з боку відповідача у позивача наявні претензії.
Ключовими є такі моменти:
• 16.05.2022 позивача звільнено;
• розрахунок заборгованості не проведено;
• заборгованість з виплати заробітної плати не погашена.
Що нам про це каже законодавство?
Відповідно до ст. 10 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.
Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.
Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці НЕ ЗВІЛЬНЯЄ його від обов’язку дотримання строку розрахунку при звільненні (ст. 116 КЗпП України).
Про рішення суду
Суд дійшов висновку про неправомірність поведінки роботодавця. Позов задоволено повністю. Вирішено стягнути заборгованість в розмірі 92018 грн. 68 коп., а також судовий збір.
З рішенням суду від 25.07.2022 р. у справі № 199/3640/22 можна ознайомитися за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/105463663.
Роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні та провести з ним розрахунок в день звільнення, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.
Відсутність коштів чи інші поважні причини, які дозволяють роботодавцю вчасно не виплачувати заробітну плату працівникові, не може бути підставою для нездійснення розрахунку при звільненні. Затримка у здійсненні розрахунку із працівником навіть при наявності поважних причин може мати наслідком звернення до суду за стягненням боргу та середньомісячного заробітку за час вимушеної затримки.
Додаємо лінк першоджерела https://uacrisis.org/uk/rozyasnennya-2809