Згідно із змінами до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, передбачено, що заява про взяття на облік та включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб інформації про ВПО за наявності технічної можливості може подаватися також через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

 

 У період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64, ВПО для отримання довідки може звернутися до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

 

Уповноважена особа територіальної громади/центру надання адміністративних послуг приймає рішення та видає довідку внутрішньо переміщеній особі і реєструє заяву з формуванням електронної справи з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики для включення цієї інформації до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

 

Тобто тепер довідку про взяття на облік можна отримати не лише в органах соціального захисту населення, а і через:

 

✅ уповноважену особу громади;

✅ ЦНАП;

✅ портал «Дія» (з 30 березня 2022 р.).

 

Наразі здійснюється доопрацювання ПК «Соціальна громада» для обробки і передачі цієї інформації до Єдиної бази ВПО та напрацювання технічного рішення щодо можливості подання документів через портал «Дія» із включенням поданих даних до Єдиної бази ВПО та формування довідки в електронному вигляді.

 

На отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України № 64 воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка». На сьогодні в цьому переліку 14 регіонів, включаючи м. Київ.

 

Статус ВПО надає право на:

 

✅ отримання безоплатного тимчасового проживання протягом 6 місяців з моменту взяття на облік ВПО. Для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено;

✅ щомісячну адресну допомогу;

✅ отримання соціальних та адміністративних послуг за місцем перебування, зокрема соціальних виплат, пенсії;

✅ забезпечення ліками;

✅ гуманітарну та благодійну допомогу тощо.

 

Зокрема, держава виплатить кожному переселенцю мінімальну щомісячну допомогу в розмірі 2 тис. грн. Ще 3 тис. грн виплачуватимуть на кожну дитину. Такі виплати здійснюватимуться через Дію на картку банку.

 

Також розпочнеться і програма працевлаштування переселенців. В рамках програми держава виплачуватиме роботодавцям по 6,5 тис. грн за кожного працевлаштованого переселенця.

 

Громадяни, які надають безплатний прихисток переселенцям у школах, садочках, будинках культури та комунальних установах, можуть розраховувати на компенсацію комунальних витрат. Також таку компенсацію отримають і сімʼї, які приймають ВПО у себе вдома — по 450 грн на місяць за кожного розміщеного переселенця.

 

Реалізація програм стартувала 21 березня, а з 30 березня запрацює реєстрація через Дію.

 

З постановою Кабміну «Про затвердження Порядку та умов надання компенсації місцевим бюджетам на оплату комунальних послуг, що надаються під час розміщення тимчасово переміщених осіб, у період воєнного стану» від 11 березня 2022 р. № 261 можна ознайомитися за посиланням .


Щодо новонароджених дітей у період після переміщення, то постановою Кабміну «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 1 жовтня 2014 р. № 509 визначено, що довідку ВПО отримає кожна дитина, в тому числі та, що прибула без супроводу батьків чи законного представника, а також дитина, народжена у ВПО.


ДО ВІДОМА


Обмежено строки подання заявок на отримання 6500 грн допомоги через «єПідтримку». Останнім днем для подання запитів на отримання допомоги визначено 31 березня 2022 року.


Нагадаємо, отримати 6500 грн допомоги можуть:


✅ ФОПи всіх груп, які сплатили ЄСВ за четвертий квартал 2021 року.


✅ Наймані працівники, за яких сплачений ЄСВ за четвертий квартал, крім працівників організацій, які отримують кошти з держбюджету.


✅ ФОПи, які не перебувають у стані припинення діяльності, реорганізації або ліквідації.


Інформацію підготовлено за матеріалами департаменту правового захисту апарату Федерація Профспілок України та ГО “Трудові Ініціативи”.