Із Заяви Верховної Ради України з нагоди 77-ї річниці перемоги над нацизмом та про неприпустимість присвоєння Російською Федерацією перемоги над нацизмом:

 

«[…]Українська земля в період Другої світової війни була одним із основних полів битви, на якому ми втратили вісім мільйонів українців та представників інших народів, які проживали на нашій землі. Така страшна ціна перемоги. Саме тому вшанування подвигу та пам’яті ветеранів, які боролися з нацизмом і перемогли його, та всіх, кого торкнулась війна, є моральним обов’язком українців.

 

[…]Сьогодні, як і у середині минулого століття, ми захищаємо свою землю і свою Вітчизну від агресора-окупанта, що дає нам додаткових сил і право на відчайдушний спротив. Ми ніколи не були загарбниками, як нацисти чи рашисти, тому правда і сила на нашому боці. Саме тому ми не маємо права програти, бо для нас це війна за свободу, цивілізованість, демократію та європейські цінності. Тож так само, як ми разом з усім цивілізованим світом перемогли нацизм у Другій світовій війні, зараз маємо перемогти рашизм».

 

З документом можна ознайомитися на сайті Верховної Ради України 

 

Український інститут національної пам’яті акцентує на ключових сенсах, важливих для розуміння і пам’ятання Другої світової війни:

 

«Цього року пам’ятні дати 8 і 9 травня – День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні Україна відзначає в умовах повномасштабної військової агресії росії, що супроводжується численними воєнними злочинами з боку російської армії та військово-політичного керівництва. Водночас країна-агресор системно знецінює, перекручує та маніпулює моральним спадком учасників Другої світової війни та перемоги над нацизмом, і ці дії набувають особливого розмаху 9 травня […]. 

 

Жодна країна не може претендувати на визнання власної виняткової ролі у перемозі над нацизмом. Перемога – плід титанічних зусиль десятків держав та сотень народів. Україна, яка втратила у ту війну понад 8 млн воїнів і мирних жителів, вшановує пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, а також усіх жертв війни […]».

 

З повною версією можна ознайомитися на сайті УІНП

 

ДОВІДКОВО

 

7 травня 1945 року делегація Німеччини у французькому місті Реймс підписала акт воєнної капітуляції Німеччини, який набув чинності 8 травня о 23:01. Під час підписання були присутні представники західних союзників та СРСР.

 

Однак на вимогу Кремля 8 травня у передмісті Берліна о 22:43 за середньоєвропейським часом (у Москві тоді вже було 9 травня) було підписано ще один Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини, який по суті продублював попередній документ. 

 

Нагадаємо, що Друга світова війна закінчилась 2 вересня 1945 року.

 

Запроваджене у 1945 році святкування 9 травня у СРСР скасували з 1948-го і відновили у 1965 році. Відтоді в цей день відзначалось переможне завершення «Великої Вітчизняної війни радянського народу проти німецько-фашистських загарбників» під офіційною назвою «День Перемоги».

 

У 2004 році Генасамблея ООН у своїй резолюції до 60-ї річниці закінчення Другої світової запропонувала щороку починаючи з 2005 року відзначати один або два дні (8 і 9 травня) як данину пам’яті всіх жертв Другої світової війни, визнаючи, що держави можуть мати свої дні перемоги чи визволення.

 

У 2015 р. Україна змінила формат святкування у рамках ухвалення пакету законів про декомунізацію. Від 2016 року в Україні 9 травня відзначають як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, а 8 травня – як День пам’яті та примирення (пам’яті жертв Другої світової війни та примирення між країнами-учасниками Другої світової війни). Новий зміст відзначення цих пам’ятних дат включав:

 

– переосмислення подій Другої світової війни, руйнування радянських історичних міфів, чесний діалог навколо складних сторінок минулого;

 

– рівне вшанування пам’яті кожного, хто боровся з нацизмом, підкреслення солідарності та бойового братерства всіх Об’єднаних Націй, як держав, так і бездержавних тоді народів, зокрема євреїв та українців;

 

– перенесення акценту з історії військових дій на історії конкретних людей, а відтак відмову від святкування на користь ушанування.Джерела інформації: 

https://uinp.gov.ua/pres-centr/novyny/uinp-akcentuye-na-klyuchovyh-sensah-vazhlyvyh-dlya-rozuminnya-i-pamyatannya-drugoyi-svitovoyi-viyny

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2235-IX#n13

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3241688-ukraina-vidznacae-den-peremogi-nad-nacizmom-u-drugij-svitovij-vijni.html

https://digitallibrary.un.org/record/535416

https://www.ukrinform.ua/tag-den-pamati-ta-primirenna

https://www.ukrinform.ua/tag-9-travna

https://www.istpravda.com.ua/