12 грудня відбулася V звітна Конференція профспілки за участі 76 делегатів – представників з усієї України: шести залізниць, різних господарств, а також транспортних будівельників і працівників метрополітенів.
У заході взяв участь Голова правління АТ «Укрзалізниця» Олександр Перцовський, який розповів про поточну ситуацію в компанії, про перспективи щодо підвищення зарплати залізничникам та виконання соціальних зобов’язань, а також відповів на запитання делегатів стосовно точкових проблем, які виникли в процесі реформування.
Від міжнародних партнерів з відеозверненням виступила Генеральний секретар Європейської федерації транспортників Лівія Спера, яка підкреслила надзвичайно важливу роль українських залізничників в європейській профспілковій сім’ї і висловила нам повну підтримку на шляху до євроінтеграції.
Голова профспілки Олексій Семерунь доповів про роботу Ради профспілки за період з грудня 2021 року по листопад 2024 року.
У своєму виступі лідер профспілки наголосив, що війна стала випробуванням для кожного, і водночас об’єднала, щоб разом виступити єдиною силою, яка здатна не тільки вистояти, а й впевнено йти вперед.
На законодавчому рівні – з введеним воєнним станом суттєвих змін зазнало трудове законодавство. Зокрема, ухвалено Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022, № 2136-ІХ, який набув чинності 24.03.2022. Від імені президії Ради профспілки ми відразу звернулися до Президента України, щоб ветувати цей Закон як такий, що повністю дерегулює трудові відносини, які і без того обмежені воєнним станом. А 15 липня 2022 р. Президентом підписано інший Закон № 2352-ІХ, яким внесено зміни до Кодексу законів про працю України, законів України «Про оплату праці», «Про відпустки», а також зміни до прийнятого Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Щодо правозахисної роботи профспілки у звітному періоді, то увагу, насамперед, було зосереджено на поновленні виплат, передбачених Галузевою угодою і колективними договорами (2022–2024 рр.), це зокрема:
– юридичний супровід сотні індивідуальних трудових спорів залізничників;
– підготовка відповідних правових висновків, юридично аргументованих звернень до АТ «Укрзалізниця», Наглядової ради АТ «Укрзалізниця», Держаудитслужби, Кабінету Міністрів України, Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Європейської федерації транспортників (ЄФТ), Міжнародної федерації транспортників (МФТ);
– отримання роз’яснень Держпраці та висновку лінгвістичної експертизи щодо ст. 11 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»;
– судове оскарження неправомірних дій АТ «Укрзалізниця» та напрацювання судової практики щодо оскарження дій (бездіяльності) роботодавця через подання для профспілкових організацій різних рівнів (з метою відновлення дії окремих положень близько 700 колективних договорів в частині виплати матеріальної допомоги на оздоровлення);
– налагодження співпраці з Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.
Здійснювався постійний контроль за виконанням з боку АТ «Укрзалізниця» законодавства України.
Укладено Меморандум про співпрацю між Держпраці та профспілкою, в рамках якого нами отримано необхідні роз’яснення щодо застосування окремих норм законодавства.
Проведено правову експертизу більш як 70 законопроєктів (серед яких найважливіші – проєкти Трудового кодексу України, законів України «Про колективні трудові спори», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань», «Про колективні угоди і договори», «Про залізничний транспорт України», «Про систему та особливості функціонування ринку залізничного транспорту України» тощо), недопущення схвалення нових законів зі звуженням змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Направлено звернення до народних депутатів України щодо внесення змін до ст. 11 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»
(2024 р.). Також направлено пропозиції профспілки до СПО об’єднань профспілок про внесення змін до ст. 11 (щодо зупинення дії колективних договорів) та ст. 12 (щодо обмеження тривалості та відмови у наданні відпустки працівникам об’єктів критичної інфраструктури) Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (2024 р.).
Здійснено юридичний супровід індивідуальних трудових спорів залізничників щодо стягнення матеріальної допомоги більш ніж у 100 судових справах, зокрема в судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій. Взято участь у майже 150 судових засіданнях щодо представництва інтересів членів профспілки. Підготовлено та подано позовні заяви до судів від профорганізацій різних ланок до роботодавців про визнання бездіяльності роботодавців неправомірною щодо невиконання умов колективних договорів. Стягнено в судовому порядку на користь членів профспілки понад 634 тис. грн.
Залучено науковців та експертів при підготовці до складних судових справ та при напрацюванні законопроєктів.
Щодо оплати праці працівників АТ «Укрзалізниця» за звітний період. Годинні тарифні ставки та посадові оклади працівників АТ «Укрзалізниця» переглядалися тричі: з 01.12.2021 р., з 01.07.2023 р. та 01.04.2024 р. (а не з 01.07.2024, як це було передбачено консолідованим фінансовим планом).
Завдяки внесеним змінам до Положення про оплату праці працівників АТ «Укрзалізниця» працюючі за сумісництвом працівники тепер можуть відпрацьовувати повну місячну норму годин робочого часу та отримувати заробітну плату за фактично виконану роботу.
Наразі з 65% від загальної кількості кодів видів оплат, призупинених в березні 2022 р., вже 44% відновлено.
Врегульовано питання збереження доплат та надбавок працівникам, підрозділи яких зазнали реорганізації, зокрема це стосується доплати майстрам (старшим майстрам) та надбавки за високу професійну майстерність.
Збережено соціальні пільги та компенсаційні виплати мобілізованим працівникам. Їм виплачується середній заробіток (але не більше розміру двох мінімальних заробітних плат, встановлених в Україні на дату розрахунку).
Ухвалено рішення на період дії правового режиму воєнного стану додатково заохочувати (преміювати) працівників, які безпосередньо виконують посадові обов’язки в зонах, наближених до ведення бойових дій (388 код видів оплати). За 2023 рік за цим кодом працівникам нараховано та виплачено 188,7 млн грн, за 9 місяців 2024 р. – 354,2 млн грн.
Збільшено розмір добових витрат при відрядженнях у межах України – з 15 квітня 2024 р. сума добових витрат при відрядженні працівників АТ «Укрзалізниця» становить 300 грн.
На постійному контролі технічної інспекції праці Ради профспілки питання щодо стану забезпечення приміщень для укриття (бомбосховищ), які перебувають на обліку та обслуговуванні у регіональних філіях, філіях, відокремлених структурних підрозділах АТ «Укрзалізниця», питною водою, продуктами харчування, медикаментами тощо.
На постійному контролі технічної інспекції праці Ради профспілки залишається питання забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального захисту.
У 2023 р. посилено контроль якості отриманого спецодягу і спецвзуття з проведенням незалежної експертизи акредитованим державним підприємством стандартметрології. Як результат, якість значно покращилася.
Окрім здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників, ми активно займаємось новими напрямами роботи: наданням постраждалим залізничникам матеріальної допомоги на подолання наслідків воєнних дій, спричинених військовою агресією (відповідно до Спільної постанови від 17.06.2022 р.), та наданням матеріальної допомоги на медичне обслуговування непрацюючих пенсіонерів.
Наші профорганізації від початку широкомасштабного вторгнення беруть активну участь в евакуації працівників та членів їхніх сімей, організації тимчасових місць для проживання внутрішньо переміщених осіб, надають матеріальну, консультаційну та логістичну допомогу усім, хто цього потребує.
Окрім того, наші профорганізації з власних профспілкових коштів надають допомогу спілчанам, які потрапили у складні життєві обставини, допомагають мобілізованим колегам, облаштовують місця тимчасового прихистку для залізничників, які змушені були виїхати, налагоджують співпрацю з благодійними організаціями, завдяки якій отримують допомогу для спілчан.
За наполяганням та участю профспілки в АТ «Укрзалізниця» створено корпоративну систему медичного обслуговування для працівників Товариства, яка побудована на базі громадської організації «Лікарняна каса Львівської залізниці». Відповідно до внесених змін до п. 3.6.10 розділу 3.6 Галузевої угоди працівникам АТ «Укрзалізниця» щомісяця відшкодовується 100% членських внесків до громадської організації.
Налагоджено конструктивну співпрацю із Міжнародною та Європейською федераціями транспортників та профспілковими організаціями й об’єднаннями різних країн. Налагоджено зв’язки із профспілками залізничників із США, Англії, Канади та країн ЄС. Забезпечено презентацію діяльності профспілки в умовах воєнного стану на усіх міжнародних заходах, організованих МФТ і ЄФТ.
З початку війни забезпечено ефективну співпрацю із благодійними фондами – резидентами та нерезидентами України. Встановлено та забезпечено ділову активність та співпрацю із багатьма неурядовими організаціями задля посилення спроможності профспілки допомагати в умовах воєнного стану тим, хто цього потребує.
Постійно проводиться моніторинг заходів, рішень та рекомендацій Міжнародної та Європейської федерацій транспортників, за допомогою яких наша профспілка є невід’ємним учасником європейського та світового профспілкового руху, завжди може розраховувати на авторитетну солідарну підтримку, особливо під час поточної політичної, економічної ситуації та структурних змін. Отриману інформацію профспілка використовує у своїй діяльності для захисту інтересів спілчан.
Відповідно до реформування АТ «Укрзалізниця» протягом звітного періоду створено та проведено реєстрацію об’єднаних профспілкових організацій філій «Приміська пасажирська компанія», «Центр з будівництва та ремонту інженерних споруд», «Відомча воєнізована охорона», «Центр професійного розвитку персоналу», «Вокзальна компанія»; первинних профспілкових організацій апарату управління філії «Приміська пасажирська компанія», апаратів філій «Вокзальна компанія», «Відомча воєнізована охорона», філій «Термінальний оператор», «Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень».
Делегати V Конференції профспілки визнали роботу Ради профспілки за звітний період задовільною. Також оновлено склад Ради профспілки, її президії та Ревізійної комісії профспілки.
Делегати V Конференції Профспілки залізничників і транспортних будівельників України направили ЗВЕРНЕННЯ до:
1. Кабінету Міністрів України, Міністерства розвитку громад та територій України й інших державних органів управління з вимогою щодо підтримки на державному рівні галузі залізничного транспорту та врегулювання проблем, які протягом багатьох років тільки накопичилися і потребують негайного вирішення для забезпечення подальшої безпечної і стабільної роботи АТ «Укрзалізниця».
2. Кабінету Міністрів України щодо надання АТ «Укрзалізниця» права здійснювати бронювання військовозобов’язаних працівників у 100-відсотковому обсязі.
3. Кабінету Міністрів України про участь представників трудового колективу в управлінні АТ «Українська залізниця» – у складі Наглядової ради АТ «Укрзалізниця» (на громадських засадах).
4. Верховної Ради України з вимогою щодо врахування позиції профспілки про збереження трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників залізничного транспорту України в процесі ухвалення нового Закону України «Про систему та особливості функціонування ринку залізничного транспорту України».
5. АТ «Українська залізниця» щодо активізації соціального діалогу з укладання єдиного Колективного договору на основі узгоджених раніше на рівні Спільної комісії матеріалів.