За запрошенням начальника відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області Оксани Крайносвіт 26-го вересня п.р. голова Знам’янського теркому профспілки Людмила Семиніна та голова об’єднаної профорганізації філії воєнізованої охорони АТ «Укрзалізниця» Валерій Кучер прийняли участь у засіданні круглого столу у будинку профспілок м. Кропивницький щодо публічного обговорення законопроекту «Про колективні трудові спори». Цей проект закону був розроблений Національною службою на виконання Розпорядження КМУ від 23 червня 2021 року №756-р «Про затвердження плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на 2021-2023 роки».

В засіданні круглого столу прийняли участь голова Федерації професійних спілок Кіровоградської області Максим Баланенко, представники обласного виконавчого комітету, органів Держпраці, вишів обласного центру та голови обласних профорганізацій різних галузей народного господарства.

Під час презентації проекту закону начальник відділення НСПП акцентувала увагу присутніх на тому, що спеціально створена робоча група працювала над проектом на протязі двох років. При розробці було враховано норми Конвенцій МОП, ратифікованих в Україні, та інших міжнародних законодавчих актів, проведено низку експертиз різними інститутами в Україні, зараз законопроект передано на експертизу в МОП.

При обговоренні законопроекту Валерій Кучер у своєму виступі зупинився на переліку законодавчих «прогалин» щодо порядку судового розгляду колективних трудових спорів, навів приклади із судової практики, детально висвітлив причини не згоди застосування в проєкті Закону поняття «локауту», т.я. в Україні на відміну від багатьох країн світу правове регулювання «локауту» повністю відсутнє у трудовому праві та практично не згадується у інших галузях права. Тому, беручи до уваги фактичний стан війни та низький рівень економіки, внесення в законодавство поняття «локауту» передчасне. Головою об’єднаної профспілкової організації було озвучено низку пропозицій до запропонованого законопроекту, у тому числі – об’єднати проблематику вирішення трудових спорів як індивідуальних, так і колективних в одному законодавчому акті.

Учасники круглого столу під час обговорення дійшли висновку, що у законопроекті мають місце низка неточностей, не конкретизовано окремих механізмів застосування на практиці тих чи інших процедур у вирішенні трудових спорів, тому він потребує доопрацювання, а зауваження та пропозиції направлені розробникам через відділення НСПП області.